Úterní obchodování vneslo do žil investorů (a komentátorů trhu) mírnou dávku optimismu. Po dramatickém pondělním propadu, který vyústil v první patnáctiminutové zavření newyorské burzy od roku 2008, zahájily hlavní americké akciové indexy den pozitivně a chvílemi přidávaly i nízké jednotky procent.

To evropský benchmark Stoxx Europe 600 se v zelených číslech nakonec neudržel, ačkoli v jednu chvíli připisoval i více než čtyři procenta.

Za závan naděje na zásadních severoamerických trzích mohou investoři, kteří se rozhodli v těchto chvílích „levně nakupovat“ a jejichž oči se přímo upínají na Donalda Trumpa a na Fed. Jak od amerického prezidenta, tak od rezervní banky se čeká uzdravovací akce.

Trump už koketuje se snižováním daní pro jedince a subjekty postižené dopady koronaviru. Explicitně zatím sdělil, že vláda pomůže aerolinkám a provozovatelům výletních lodí. Na Twitteru poté pohanil Fed za to, že měl dávno snížit úrokové sazby na minimum.

To například v paralyzované Itálii už obyvatelé dostali „hypoteční volno“, a své splátky tak dočasně nebudou muset posílat.

Zda to celé (zejména za oceánem) bude stačit ke zklidnění, samozřejmě visí ve vzduchu. O to víc, že jsme svědky probíhající ropné války, v jejímž rámci Saúdové posílají na trh černé zlato tak rychle, jak to jen jde, a míří na více než 12 milionů barelů denně.

Největší správce aktiv na světě, americká společnost Blackrock, každopádně vydal zprávu, v níž současnou tržní situaci distancuje od krize roku 2008 – finanční systém dnes údajně stojí na mnohem silnějších základech.

Fatálnímu krizovému scénáři se prý vyhneme za předpokladu, že vyjma zdravotních opatření proti šíření koronaviru dojde k úpravám „fiskálním i monetárním tak, aby se vyřešily výzvy, kterým čelí malé a střední podniky a domácnosti“.