skip to main content
Bill Gates

Jachta budoucnosti? Tohle 115 metrů dlouhé plavidlo bude mít vodíkový pohon

Velmi zajímavý koncept 115metrové jachty na vodíkový pohon vzešel ze spolupráce studií Sinot Yacht Architecture & Design a Lateral Naval Architects. Koncept nazvaný AQUA byl poprvé představen loni na podzim na tradiční monacké Yacht Show a už tam vzbudil velkou pozornost. Jedna věc je ale zapojit fantazii, modelovací software a nechat se unést, to zvládne leckdo.

Daleko složitější je nicméně nalézt miliardáře, který má vizi, nadšení, zkušenost, odvahu a v neposlední řadě více než 100 miliard dolarů, aby financoval stavbu superjachty na vodíkový pohon, která tu ještě nebyla.

Buď jak buď, zdá se, že designér Sander Sinot je dítětem štěstěny. „Každý nový projekt je pro mne a můj tým novou výzvou, příležitostí překonat se,“ vysvětluje Sinot. „Při vývoji lodi AQUA jsme se inspirovali životním stylem náročného, do budoucnosti hledícího majitele, stejně jako plynoucí proměnlivostí vody a špičkovými technologiemi. Vyšla nám z toho 115 metrů dlouhá superjachta na vodíkový pohon, která vyniká technologiemi, designem i estetikou.“

Reklama

Z detailnějších informací vyplývá, že jachtu by měl skutečně pohánět vodík, a to zkapalněný, tankovaný do vakuem izolovaných tanků, ve kterých bude skladován za extrémně nízkých teplot. Na elektrickou energii jej přetaví palivové články PEM (Proton Exchange Membrane), přičemž odpadem při téhle přeměně bude obyčejná voda.

Z článků poputuje už čistá elektřina do centrálních měničů, které ji budou distribuovat dál, aby poháněla pohonné jednotky, pomocné systémy i veškerý provoz v rámci kajut. Velké baterie zajistí, že bude energie za každých okolností dostatek. Díky elektrickému pohonu bude jachta AQUA navíc extrémně tichá.

Na vodíkové jachtě bude luxusní úplně všechno. Vizualizace: Sinot Yacht Architecture & Design

„Představte si tu loď na otevřeném moři, voda se prohání po vodě,“ nechává se unést designér Sander Sinot. „Při rychlosti 17 uzlů (cca 31 km/h) a schopnosti urazit na jedno natankování 3750 námořních mil (6945 km) snadno předčí své vrstevníky z řad dnešních superjachet.“

Jak můžete vidět na přiložených modelacích, inovace u jachty AQUA nezačínají a nekončí jen pohonem na vodík. Tak například interiér – apartmá majitele zabírá celou přední polovinu horní paluby a je uspořádáno v otevřeném plánu propojených prostor oddělených umně zpracovanými dřevěnými zástěnami, které skýtají potřebnou intimitu. Velká okna od podlahy ke stropu zaručují úžasné výhledy a současně dostatek přirozeného světla.

Ložnice majitelů je situována přímo uprostřed jachty a skýtá nekonečný výhled až do místnosti na přídi. Apartmá tvoří dále prostorná koupelna, šatna a soukromé wellness.

Reklama

V salonu AQUA, umístěném na druhém konci apartmánu majitele, získá člověk snadno pocit dobyvatele světa. Je to zdaleka nejlepší pozorovací místo na palubě, které nabízí nevšední výhledy.

Na jachtě bude dost prostoru k luxusnímu odpočinku. Vizualizace: Sinot Yacht Architecture & Design

Na „plážové“ palubě, situované těsně nad čarou ponoru, najdeme prostorné VIP pokoje pro hosty, které vynikají nejen velkorysým pojetím, ale i špičkovým vybavením. Ostatně všechny kajuty pro hosty jsou koncipovány tak, aby člověku nabídly maximální prostor, luxus a komfort. To všechno ve spojení s minimalistickým nábytkem vzbuzuje pocit maximální svobody.

Ve fitness a wellness centru najdeme hydromasáž, prostory vyhrazené józe i klasickým sportům. Tělocvičně dominují masivní dveře v palubě nad čarou ponoru, které se dají otevřít, díky čemuž má člověk rázem skvělý výhled na oceán.

Definujícím prvkem jachty je točité schodiště situované v jejím středu. Vine se dolů z horní do spodní paluby až tam, kde jsou za fasádou ze zesíleného skla k vidění dva obří tanky na zkapalněný vodík.

Superjachta na vodíkový pohon bude mít samozřejmě i luxusní koupelnu. Vizualizace: Sinot Yacht Architecture & Design

Inspirací pro originální design vnějšku jachty byly vlny. Její trup tvarují, zakřivují a všelijak protínají skleněná okna.

AQUA má jinak celkem pět palub, ale nabízí všem na palubě maximální možnou blízkost vody. Zadní palubu tvoří řada kaskádovitých vodních platforem a velká plavecká plošina umožňuje všem užívat si i oceán.

Reklama
Reklama