skip to main content

Jachty jako bezpečný únik k moři. Pět tipů na dovolenou, kterou byste měli zabookovat už teď

První rok pandemie částečně proměnil smýšlení lidí o trávení dovolené. Řada z nich místo all inclusive v populárních hotelových resortech a rizika nákazy upřednostnila soukromí a pocit bezpečí. Třeba v podobě pobytu na moři. Zájem o jachtaření loni vzrostl meziročně o stovky procent, mariny byly vybookované na měsíce dopředu a podobný průběh lze s ohledem na nelepšící se epidemickou situaci očekávat i letos.

Pakliže se tedy řadíte mezi ty, kteří o letním odpočinku stráveném tímto způsobem uvažují, a chcete mít jistotu, že si vyberete destinaci podle svých představ, je nejvyšší čas zarezervovat si loď.

Forbes pro vás ve spolupráci s Pavlem Přibišem, spoluzakladatelem platformy Boataround, celosvětově největším zprostředkovatelem pronájmů plavidel (přes 16 tisíc), připravil pět tipů na lokality, kde si lze jachting v Evropě skvěle užít.

Reklama

Malta a Gozo (Malta)

Zatímco sladké vody má malý středomořský stát podle OSN nejméně na světě, tu slanou, azurové barvy, zahlédnete takřka odkudkoli. „Zátoky u ostrova Gozo, Modrá laguna u ostrůvku Comino, ale také výlet zpátky do dějin a skvělé jídlo,“ vyzdvihuje Přibiš přednosti země, v níž se mísí italská, arabská a anglická kultura.

Liparské ostrovy (Itálie)

Další slunečná destinace ve Středozemí, nicméně mimo hlavní trasy a skrytá před masou lidí. Na Liparských ostrovech, nacházejících se ve vulkanickém pásmu mezi Etnou a Vesuvem, sice příliš pláží nenajdete, zato ale nabízí skvostné výhledy na strmé útesy a kouřící sopečné kužely.

Reklama

Kefalonie (Řecko)

Tak trochu neprávem zůstává ve stínu známějších a turisticky navštěvovanějších ostrovů v regionu. Kefalonie, největší ostrov v Jónském moři, přitom láká na krásné zátoky a pláže, nejlepší řecké víno a vesnice bez davů turistů. „Na samotné Kefalonii je k půjčení jen pár lodí, dobře dostupná je ale i na jachtě z Lefkady,“ říká Pavel Přibiš.

Skärgårdshavets (Finsko)

O Finsku se říká, že je zemí tisíců jezer, na jeho území se ale nacházejí i tisíce ostrovů. Většina z nich na jihozápadě země nedaleko města Turku, kde utváří národní park Skärgårdshavets. „Nádherná příroda, příjemní lidé, vítr a klid,“ vysvětluje Pavel Přibiš, proč zakotvit právě v těchto místech.

Špicberky (Norsko)

Přestože souostroví, nacházející se v Severním ledovém oceánu, leží daleko za polárním kruhem, moře kolem něj většinou zcela nezamrzá. Kromě plavby v ledové tříšti si na Špicberkách budete moct užít lyžování na zasněžených kopcích nebo se jen kochat výhledem na početná hejna delfínů, tlupy ledních medvědů či skupin mrožů.

Reklama
Reklama