Problémy s turismem jsou pozorovatelné od Benátek přes Barcelonu až po Island. Většina z nich je způsobena právě tím, že se turisté neumějí v destinacích chovat. Nebo spíše nevědí, že by se měli chovat jinak.

Podle dat agentury Behavio to začíná být problém i v Praze ‒ skoro dvě třetiny Pražanů si myslí, že je v jejím centru až příliš turistů. A to nemluvíme o tom, jak vnímají stánky s thajskými masážemi.

Už chápete, kam tím míříme? Možná si to neuvědomuje nikdo z nás, ale při každé návštěvě cizí země bychom se měli chovat jako návštěvníci, a ne jako někdo, komu místo patří, a může se tak chovat, jak se mu zachce.

Tohle jsou podle novinářky Rosie Spinks tipy, jak být lepším a méně invazivním turistou.

Proveďte kontrolu

Bydlíte jinde než v klasickém hotelu a využíváte služeb, jako je AirBnB? Napřed zkontrolujte, zda je to v zemi, kam jedete, vůbec legální. Třeba Barcelona vytvořila speciální webovou stránku, kde si to můžete ověřit. Pokud se i přesto v takovýchto nelegálních zařízeních běžně ubytováváte, nevědomky tím zvyšujete nájmy v centru města a vyháníte z něho jeho původní obyvatele.

Necestujte podle bedekru

Problém výše zmíněných destinací spočívá právě v tom, že se většina turistů koncentruje na stále stejných místech, která jim svou kapacitou nemohou stačit. Promyslete si proto dopředu, jestli ta „top“ místa v průvodci opravdu stojí za to, a stáhněte si třeba aplikace Spotted by LocalsCool Cousin nebo Like a Local, kde najdete tipy na ta nejlepší místa podle místních obyvatel. Uznejte, kdo to ví lépe než oni?

Pochopte, že vy jste ti, kteří jsou na návštěvě

Neočekávejte servis, na který jste zvyklí z domova. Proto jste se přece jeli podívat jinam. Pokud si myslíte, že by to všude mělo fungovat jako doma, pravděpodobně si to nikde neužijete.

Opusťte domácí návyky

Po dobu dovolené měli opustit návyky, které si udržujete doma. Uznejte sami, že dát si na dovolené kafe ve Starbucksu trochu postrádá smysl. Namísto toho se podívejte, co je typické pro zemi, kam jedete, a žijte chvilku jako místní. Nejenže si to více užijete, ale lépe tak poznáte místní kulturu a třeba tím podpoříte lokální produkci.

Naučte se pár slovíček

Nemusíte ovládat jejich jazyk mistrovsky, ale když se naučíte úplný základ, jako je „dobrý den“ a „děkuji“, ukážete, že si místních vážíte. A ti to většinou patřičně ocení.

Nestůjte místním v cestě

Asi nic nenaštve místní víc než turista fotící si perfektní selfíčko uprostřed ulice. Prokažte trochu respektu a vždy se před takovouto akcí rozhlédněte nebo se alespoň zamyslete, jestli by to ve vašem městě nevadilo vám samotným.

Nedělejte to, co nedělají ostatní

Chcete si vytáhnout laptop v kavárně, kde na něm nikdo nepracuje? Nebo se natáhnout v parku, kde nikdo neleží? Pokud si nejste jistí, že to můžete dělat, raději to neriskujte nebo se alespoň někoho zeptejte. Protože když místní něco nedělají, mají k tomu pravděpodobně nějaký důvod.

Bon Voyage!