skip to main content

Když turismus pomáhá. Fairbnb chce být šetrnou alternativou Airbnb

Americká ubytovací síť Airbnb nabobtnala za 11 let existence do obřích rozměrů. Momentálně nabízí přes šest milionů míst takřka po celém světě. Jenže její popularita přinesla i stinnou stránku. Vadí lidem, v jejichž sousedství se byty pronajímají, stěžují si na ni radnice, kritici v ní vidí jednu z příčin vysokých nájmů a složitě s ní bojují i daňové úřady.

Deziluzí z Airbnb si prošel i španělský urbanista Sito Veracruz. Zprvu věřil, že by model sdíleného ubytování mohl fungovat. „Tušil jsem, že aby to opravdu pomáhalo lokálním komunitám, musely by se zavést i patřičné regulace. A to se nestalo,“ vzpomíná v rozhovoru pro The Next Web.

Reklama

Tak se do nich pustil sám. Znalostí na to měl dost – studoval práva i urbanistiku, navíc měl dost elánu, aby se rozhodl s nastalou situací něco dělat. A tak v roce 2016 založil v Amsterodamu Fairbnb.

Jeho cíl byl jasný: vytvořit systém, který bere ohled na místní a zároveň stále dovoluje cestovat. Služba si podobně jako její slavnější předloha bere určitou část ze sumy za ubytování (15 procent), ovšem ne jen pro svou potřebu – polovinu z ní věnuje zpátky komunitám. O konkrétním využití se bude rozhodovat společně s místními, své slovo by měl mít i host. Může poslat svoje peníze na stavbu hřiště, údržbu zeleně či třeba na opravu chodníku.

Lidé za Fairbnb věří, že tento model má větší šanci na úspěch, než když z pronájmu bytů těží především firma samotná. Svůj projekt budují už tři roky – Amsterodam je jejich základnou, spojence už však mají i v Boloni, Benátkách či Barceloně.

Reklama

Momentálně se lze na stránkách zaregistrovat a předběžně se nabídnout jako hostitel, což už učinily stovky lidí. Hlásit se ale mohou i ti, kteří provozují nějaký sociální projekt a chtěli by se ucházet o peníze z Fairbnb.

Můžete přispět na stavbu hřiště, údržbu zeleně či třeba na opravu chodníku.

Klíčová je pro projekt transparentnost, díky níž se chce vyhnout obvinění z nedodržování zákonů, jako se to děje Airbnb. Jeden hostitel bude moci pronajímat jen jednu nemovitost, navíc projde důkladným schválením, aby se zjistilo, zda má vše připravené k legálnímu nabízení pronájmu.

K ostrému spuštění by mělo dojít zanedlouho. Současná nálada ve společnosti, kde stále sílí poptávka po udržitelných alternativách, budoucnosti Fairbnb nahrává.

„Když jsme s projektem před třemi lety začínali, museli jsme hodně vysvětlovat, proč je náš koncept potřeba. Ale s postupem času se názor veřejnosti měnil a museli jsme to obhajovat pořád méně,“ říká Veracruz. „Teď je opravdu důležité mít platformu na sdílení bydlení, která je odpovědná a udržitelná.“

Projekt osmi lidí může být zajímavou alternativou k Airbnb, konkurovat však americkému molochu může jen stěží. Navzdory veškeré kritice jeho výdělky stále rostou, podle webu TechCrunch utržil jen za třetí čtvrtletí roku 2018 miliardu dolarů. Analytici mluví o tom, že by se tržby Airbnb v roce 2021 mohly vyhoupnout až na 8,5 miliardy dolarů.

Reklama
Reklama