Ženy se musí naučit jasně si říkat o to, co chtějí a co si zaslouží. A je vcelku jedno, jestli je žádost adresována manželovi doma, nebo šéfovi v práci.
Ve své knize to ženám vzkazuje Melinda Gates, která ostatně obě situace absolvovala s tím samým mužem. A od koho povolanějšího by si měly ženy (a klidně i muži) nechat poradit, když ne od jedné z nejvlivnějších filantropek planety, někdejší produktové manažerky Microsoftu a manželky Billa Gatese?
Čtyřiapadesátiletá Gates ve své knize The Moment of Lift: How Empowering Women Changes the World přiznává, že naučit se říkat, co chce, bylo zásadní pro celou její kariéru i manželství a v obojím ji to posunulo dopředu. A že u jiných žen by taková změna mohla vést i mnohem dál.
„Ženy mohou být ředitelkami, mohou vést společnost, mohou podnikat či kandidovat do úřadů. Ženy se mohou stát prezidentkami. Ženy mohou zastávat všechny tyto role. Měly by a budou. Ale musíme na tom začít mnohem rychleji pracovat,“ vzkazuje Gates.
A pokračuje: „Být feministkou znamená věřit v to, že každá žena se může ozvat a posunout svůj potenciál. A že muži a ženy by měli pracovat spolu na boření bariér a předsudků, co drží ženy zpátky,“ hlásí se v knize Gates k feministickým tendencím, o kterých přitom doteď nebyla přesvědčená.
Různé boje, které ženy vedou, přibližuje prostřednictvím příběhů sesbíraných po celém světě. Připomíná osud své matky, vědkyň, kolegyň z Microsoftu… A zkouší také dostát titulu své knihy a dát hlas těm, které nikdo neposlouchá. Třeba dívkám ze severní Indie a Bangladéše, bez vzdělání, bez možnosti plánovat vlastní těhotenství a manželství. Ženám, které jsou bez práce nebo za ni nedostávají dostatečnou odměnu.
A k tomu zdůrazňuje, že ženy ke svému zaměstnání za svůj život průměrně napracují (bez nároku na odměnu) dalších sedm let doma při péči o rodinu.
Melinda Gates přitom dlouho nebyla ta, která by ráda vyčnívala z davu. Ve své knize připomíná, že vyrůstala v Dallasu jako poslušná katolická dívka, která se vždycky hlásila, než si dovolila promluvit nahlas.
Teď, o desítky let a miliard dolarů na kontě později, se snaží ostatním ženám ukázat, že řeší úplně stejné problémy jako ony. Proto se v knize netají třeba s tím, že zažila domácí násilí ze strany bývalého přítele či problémy v manželství s Billem Gatesem.
„Jedním z důvodů, proč jsem se v knize svěřila s nejtěžšími momenty svého života, bylo, abych lidem ukázala, že máme více společného než rozdílného. Doufám, že mě lidé začnou vnímat takovou, jaká jsem. A ne na základě nálepek, které mi dali,“ uvedla v rozhovoru pro časopis Time.
Kromě velkých silných příběhů sdílí i malé střípky ze svého života, kdy se nebála ozvat. Třeba když toho na ni bylo moc a požádala svého manžela, aby převzal část rodinných povinností a začal vozit dceru do školky. V celé čtvrti to vyvolalo vzpouru a manželky sousedů začaly své muže žádat o to samé, protože: „Když si i Bill Gates udělá čas, tak proč ne ty!“
Svěřuje se také s tím, jaké v domácnosti zavedli rutiny, jak si dělí péči o děti, či třeba s tím, jak se střídají u mytí nádobí. Vše tak, aby se cítili úplně rovnocenní.
Kombinuje tak malé a velké boje, které svádějí všechny ženy po celém světě. Každý den, celý život. A inspiruje k jejich řešení.
„Tahle kniha vám zlomí srdce. Dokonce několikrát v průběhu čtení,“ přiznává Bill Gates, jaké měl ze čtení pocity. „Ale mnohem více vás osvítí a inspiruje,“ dodává. „Je to úžasné čtení. A to bych řekl, i kdybych nebyl manžel autorky.“