Čím se řídí čeští investiční guru? Do čeho sami investují a jak vnímají současný vývoj trhu? V nové rubrice se ptáme známých českých investorů, co se jim osvědčilo a co by poradili těm, kteří svět cenných papírů teprve objevují.

Tentokrát se s námi o své investiční tipy podělil šéf skupiny RSJ Investments Libor Winkler.

Do čeho je nyní dobré investovat, pokud jsem investor s velkou tolerancí k riziku?

Já se dlouhodobě řídím principy strategické alokace, kdy v rámci diversifikace mám portfolio dlouhodobě rozložené do různých tříd aktiv. Toto mi umožňuje vyhnout se problému se správným časováním trhu, což je nerealizovatelný sen mnoha investorů.

Mimo jiné většina těchto anket obsahuje skrytý podtón možnosti časovat trh. Já jsem investor s velkou tolerancí k riziku a v současné době držím nepatrný objem dluhopisů s investičním ratingem a vysoký podíl v rizikovějších aktivech, jako jsou akcie, private equity a venture capital fondy.

A pokud jsem investor s nízkou tolerancí k riziku a jde mi spíše o udržení současného stavu?

Vzhledem k tomu, že používám strategickou alokaci, tak spíše doporučuji úpravy vah v portfoliu. Porazit v dnešní době inflaci je však pro konzervativního investora velký oříšek a musí buď přijmout vyšší investiční riziko, nebo se smířit s poklesem hodnoty svého majetku.

Dojde v krátkodobém horizontu ke splasknutí ceny aktiv, které byly vyhnány nahoru primárně přívalem levných peněz?

Současné ceny rizikových aktiv odpovídají ekonomickému prostředí, ve kterém se pohybujeme, monetární i fiskální stimuly budou postupně klesat, ale stále jsme daleko od začátku zvyšování sazeb. Na akciovém trhu se můžeme dočkat korekce v řádu deseti až dvaceti procent, ale žádný krach obdobný loňskému březnu bych za současných podmínek v nejbližší době nečekal.

Aktuálně na trzích s vývojem ekonomického cyklu dochází spíše k rotaci z jednoho aktiva do druhého a například na akciovém trhu může tento proces znamenat, že trh jako celek nebude klesat, ale bude stagnovat nebo ještě mírně růst. Nacházíme se někde uprostřed ekonomického cyklu, který probíhá nebývale rychle.

Vy sám jste ve fázi, kdy spíše nakupujete, držíte, nebo prodáváte?

Jsem jako vždy plně zainvestován.

Zažil jste během posledních dvanácti turbulentních měsíců nějaký investiční fuck up?

Zatím ne.

Je value investing mrtvý, nebo je to fáma?

Akciím value firem se v posledních letech tolik nedařilo, a to proto, že existovalo investiční prostředí zvýhodňující akcie růstových firem. Dlouhodobě klesající úrokové sazby jsou příčinou mnohem lepší výkonnosti akcií růstových firem než value společností.

Tento trend se otočil v listopadu loňského roku, kdy po amerických volbách a úspěšných testech vakcín proti covidu, začaly úrokové sazby růst. Toto ještě může pokračovat, úrokové míry mohou vzhledem k inflačním očekáváním růst.

Skuteční zastánci value investování nikam rotovat nebudou.

Zřejmě však dojde k jejich stabilizaci, a pokud někdo sází jen na value společnosti, mohl by se dostat do situace, kdy bude chtít tento obchod uzavřít a opět to bude spíše o časování trhu. Samozřejmě skuteční zastánci value investování nikam rotovat nebudou.

Z mého pohledu je dobré i v rámci akcií mít diverzifikované portfolio a využívat taktickou alokaci k nadvážení nebo podvážení některého ze sektorů nebo faktorů.

Warren Buffett, nebo Cathie Wood?

To je vlastně podobná otázka jako předchozí. Aktivně spravované ETF Ark Innovation se pro některé investory stalo symbolem spekulativní bubliny, v poslední době to spíše vypadá, že se stalo obětí svého vlastního úspěchu. ETF, které mělo začátkem loňského roku tržní kapitalizaci kolem jedné miliardy, vyrostlo na obrat o velikosti mezi dvaceti až třiceti miliardami dolarů.

Takový nárůst spravovaného objemu v tak krátkém čase musí být pro každého aktivního portfolio managera náročný. Zejména je obtížná volatilita spravovaného objemu v poslední době, kdy nákupy a prodeje akcií z portfolia mohou výrazně ovlivnit cenu samotných podkladových akcií.

Někteří investoři navíc začali ETF používat ke krátkodobým spekulacím na pokles nebo růst akcií, které byly v silně rostoucím trendu od loňského března do poloviny února, kdy se trend otočil pod vlivem rychle rostoucích výnosů z dluhopisů, i přes jejich stabilizaci nedošlo ke stabilizaci ceny a objemu zmíněného ETF.

Toto se Warrenovi Buffettovi stát nemůže, objem jeho prostředků je omezený, roste jenom s jeho úspěchem a nic ho nenutí za každou cenu proinvestovat volné finanční prostředky.