Ještě nikdy se to nestalo, až letos. Totiž že se do žebříčku nejbohatších self-made žen, který každý rok sestavuje americký Forbes, probily dvoje sestry. Vedle dobyvatelek Instagramu Kardashianových tam letos patří taky dvě královny Silicon Valley: Anne Wojcicki, spoluzakladatelka a CEO společnosti 23andMe zaměřené na genetické testování, a její starší sestra Susan Wojcicki, která zase sedí v křesle CEO společnosti YouTube.
Čtěte také: Jeffův průvodce životem: Vyhněte se multitaskingu a nechte děti, ať si hrají
Čtyřiačtyřicetiletá Anne, bývalá manželka spoluzakladatele Googlu a miliardáře Sergeje Brina, se na seznam dostala letos poprvé a zařazena byla na 44. pozici, jen dvě místa pod svoji sestru. To vše díky raketovému růstu hodnoty její biotechnologické firmy známé hlavně díky tomu, že umožňuje lidem provádět si různé testy a odběry u sebe doma.
Loni společnost získala licenci na 10 testovacích sad, které zahrnují mimo jiné jednu na Alzheimerovu chorobu, další na parkinsona nebo taky celiakii. A letos se 23andMe stala první genetickou společností, která od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv FDA získala autorizaci na přímý prodej testů zjišťujících riziko vzniku rakoviny.
Archivní snímek rodiny Wojcických
Sestra Susan se mezi nejvýznamnější americké podnikatelky řadí od roku 2015, kdy se tento žebříček zrodil. Jako jedna z prvních zaměstnankyň Googlu tlačila na své šéfy, aby v roce 2006 zakoupili videoportál YouTube, a osm let poté se stala jeho výkonnou ředitelkou. Ovšem ani třetí sestra Janet se nemusí stydět, když dojde řeč na její úspěchy. Vždyť si z University of California v Los Angeles odnesla doktorát z lékařské antropologie a dnes vyučuje na Lékařské fakultě University of California v San Francisku.
A protože si Forbes všiml úspěchu těchto tří dam, rozhodl se navštívit jejich 77letou matku Esther, známou novinářku a pedagožku. Její studenti (mezi něž patřil i herec a režisér James Franco) jí familiárně říkali „Woj“ a ona sama otiskla do tohoto světa výraznou stopu, protože jako učitelka zakládala na střední škole v Palo Alto mediální program, který je stále nejlepší v zemi.
Odbornice na výchovu
Dodnes je žena, jež své nadmíru úspěšné dcery vychovala v kampusu Stanfordu, kde její manžel Stanley pracoval jako uznávaný fyzik, vyhledávána rodiči i učiteli, kteří pátrají po radách při výchově dětí. Ostatně na toto téma Esther Wojcicki právě sepisuje knihu, která by pod názvem „How to Raise Successful People“ měla vyjít příští rok na jaře.
Susan Wojcicki
Mnoho z klíčových principů stojících za pedagogikou Esther se překrývá s jejím rodičovským přístupem. Vždy posilovala nezávislost a kritické myšlení svých dětí, motivovala je, aby se zanořily do témat, která je opravdu vzrušují, a rozvíjela jejich samostatnost, aby se tak naučily kontrole nad svou budoucností, v níž mají být šťastné a současně mají vyvolávat pozitivní změny ve světě.
Jakmile se její nejstarší dcera Susan v Santa Clara County v roce 1968 narodila (Janet je o dva roky mladší a stejně jako nejmladší Anne se narodila v Redwood City), nejvyšší prioritou Wojcicki coby rodiče bylo naučit děti co nejvíc a co nejdřív.
„Brala jsem je vlastně jako jakýsi edukační experiment a mým cílem bylo zjistit, jak brzo do nich dokážu něco dostat,“ říká Esther usazená na bílém gauči ve starodávném domě v kampusu Stanfordovy univerzity. V tom domě, kde s manželem žije už asi 50 let a kde taky vychovala všechny své dcery.
„Byla zábava pustit se s nimi tak brzy do učení plavání, čtení, jízdy na kole, učila jsem je vše o jejich okolí. Brávali jsme holky o víkendech do pěstebních školek a snažili se je tam naučit botanické názvy květin. Děti se totiž dají učit od velmi raného věku.“
Esther rovněž zastávala názor, že jejím studentům i dcerám je potřeba dát vysokou dávku kontroly nad sebou samými, aby mohli myslet i jednat nezávisle. Takže jakmile její dcery začaly číst, brávala je každý týden do místní knihovny s velkým košem na prádlo, jejž děvčata plnila knihami, které je zajímaly. Susan v sobě velmi časně objevila vášeň pro umění, Janet zase milovala matematiku a zájmem Anne byla socializace.
Anne Wojcicki
Postupně a po malých krůčcích na své dcery nakládala čím dál víc odpovědnosti; třeba tím, že si v obchodě samy vybíraly oblečení (ačkoli rodina skoro výlučně nakupovala svršky ve slevě) a dovolovala jim chodit o samotě ven s rodinným psem Trufflem, už když jim bylo pět. A mohly chodit taky na návštěvy ke svým kamarádům v okolí, tedy pokud se vrátily domů do půl šesté, aby v šest mohly zahájit plavecký trénink.
Podnikatelské sklony
Esther Wojcicki nechtěla pro své dcery jen svobodu, chtěla i to, aby měly jistotu, že jejich volby a kreativita jsou oceňovány. Třeba když bylo Susan šest, nechala ji matka vyzdobit si svůj pokojík. Susan proběhala celý obchod s nábytkem a „vybrala růžový koberec s dlouhým vlasem“, vybaví si Esther. „Milovala ho a vydržel jí 12 let. Tohle byl začátek její nezávislosti.“
Tvrdí, že podnikatelské sklony jejích dcer se projevily celkem brzy. Bylo jim pět nebo šest, když začaly prodávat ovoce nebo různé výrobky v okolí. Sousedé sestry nazývali „citronová děvčata“, protože občas prodávaly citrony těm lidem, kterým je předtím očesaly na jejich vlastní zahradě. „Nebo vyráběly různé věci, třeba šily malé polštářky a pak je prodávaly. Všechny se naučily plést.“
Osobnostní charakteristiky, kterými se dívky vyznačovaly v dětství, u nich vydržely až do dospělosti. Susan byla milá od prvního dne, vždy klidná, citlivá a nápomocná.
„Pokud stojíte před složitým rozhodnutím, obraťte se na ni. Za každé situace přemýšlí velmi věcně,“ radí Esther. Janet byla zvídavá, ze všech tří nejenergičtější a s velkým talentem na jazyky. Anne byla hvězda přes sociální kontakt, bavilo ji potkávat se s lidmi. „Dokázala okouzlit každého a byla tak chytrá,“ vzpomíná její matka.
Další hodnota, kterou se Esther Wojcicki i její manžel Stan snažili do svých dcer implantovat, byla snaha o to, mít pozitivní dopad na svět. „Pro mnoho dětí je nejvyšší metou života nastřádat víc hraček než někdo jiný,“ myslí si Esther. „Ale to není dobrý cíl. My všichni musíme dělat něco, abychom z tohoto světa udělali lepší místo.“
A to, že všechny dívky, když byly na vysoké, odjely pracovat do světa – Susan do Indie, Janet do Jižní Afriky a Anne vystřídala Rusko a Čínu –, pomohlo formovat jejich přesvědčení, že tuhle společnost opravdu musejí měnit. „Právě na těchto cestách si uvědomily, že chtějí dělat něco, čím vylepší tento svět,“ říká Esther.
Jsou za tím geny
Nezávislost a zápal samotné Esther se rozvíjely od začátku jejího dětství, kdy ji vychovávali ortodoxní židovští rodiče v San Fernandu. Ti do Ameriky přišli bez vysokoškolského diplomu: její otec pracoval jako umělec a rytec náhrobních kamenů, matka byla ženou v domácnosti. Snad proto nebylo vždy pravidlem, že by si její rodina mohla koupit jídlo nebo zaplatit lékařskou péči. Esther nikdy neměla zdravotní pojištění a prošla systémem veřejného školství.
Když ale došla do sedmé třídy, uvědomila si, že excelovat na akademické půdě bude cesta, jak uniknout z rodinné finanční reality. „Řekla jsem si, že až se stanu matkou, chci pro své děti lepší život,“ vzpomíná.
Silicon Valley, kde sestry Wojcicki dnes žijí (a které pomáhaly budovat), vypadá jinak než v době, kdy tři sestry vyrůstaly, ale Esther od začátku podporovala jejich zápal pro technologie. Ostatně i dnes vidí obří příležitosti pro ženy právě na tomto na poli.
„Myslím, že všechny tři jsou revolucionářky,“ hodnotí matka svá dítka a vzpomíná, jak brzy je začaly zajímat počítače a že Susan nechala spoluzakladatele Googlu Larryho Page a Sergeje Brina odstartovat svůj vyhledávač u ní v garáži. „To bylo úžasné.“
A tak když se dnes Esther ohlédne za svou životní kariérou, počin, na nějž je nejvíce hrdá – samozřejmě vedle jejího programu pro novináře na Palo Alto –, je to, jak její dcery vyrůstaly: „Musím jim pogratulovat, všechno si vybudovaly samy. Nikdy jsem jim nevstoupila do cesty.“