Od tohoto týdne můžete kromě dubnového čísla číst i speciální vydání Forbesu o světových miliardářích. Najdete v něm profily a příběhy nejúspěšnějších podnikatelů z celého světa, přehledné mapy a žebříčky a snad dostatek zajímavého a inspirativního čtení. Běžně bychom vám tady napsali jen to, co všechno nové číslo obsahuje. Jenže tentokrát jsme udělali chybu a musíme to napravit. V speciálu totiž jednu věc nenajdete – celý editorial, který napsal Petr Šimůnek. Omylem jsme ho totiž zkrátili o tři odstavce.

Opravit to už nemůžeme, takže vám ho celý nabízíme tady:

Svoboda stavět svět

Notch je tlustej budižkničemu. Takový budižkničemu, že pořád jen hraje hry, nalévá se vodkou a neví, do čeho píchnout. No, ale je třeba doplnit, že si to Notch může dovolit.

Notch je totiž miliardář. A zas takový budižkničemu to není – tak ho vidí jen někteří fanoušci jeho hry, která zbláznila polovinu planety. Včetně stovek tisíc dětí v Česku, včetně mého syna a všech jeho spolužáků.

Notch je totiž virtuální ego Markuse Perssona, který vymyslel hru Minecraft, udělal z ní nejúspěšnější počítačovou hru historie, prodal ji za 50 miliard korun (tunel Blanka včetně úplatků plus 15 kilometrů dálnice k tomu) a pak z toho taky trochu zblbnul.

Markus Persson je jedním z 1826 lidí, kteří mají ve svém majetku více než miliardu dolarů. Jeho hra, v níž z virtuálních lego kostiček skládáte z ničeho svůj vlastní svět, je krásnou alegorií podnikání. A jeho příběh je důkazem – pravda, trochu skandinávsky temným důkazem –, jak se dá v dnešním světě uspět. Rychle, hodně, překvapivě.

Persson vymyslel Minecraft před pěti lety a teď je v žebříčku nejbohatších vedle Gatese, Buffetta, Ellisona. Jak dlouho tam zůstane, záleží na tom, jak rychle miliardy z kostiček z virtuálního světa roztočí v mejdanech v tom reálném. A jestli po Minecraftu přijde ještě něco dalšího.

notch done

Markus „Notch“ Persson se rád baví.

V každém případě je to zase jednou dobrá inspirace. Proč by se takový Minecraft nemohl jednou objevit v Česku? Proč by něco podobného nemohl vymyslet někdo v Praze nebo v Lovosicích, když to jde ve švédském zapadákově?

Takových inspirací najdete v tomhle speciálním čísle Forbesu stovky – stačí se pročíst žebříčkem, stačí se zastavit u některých příběhů.

Ty české – a letos jich je jen pět, protože Zdeněk Bakala se s majetkem 970 milionů dolarů do žebříčku těsně nedostal – bez výjimky odstartovaly někdy v devadesátých letech. Pořád ještě čekáme na nějakého českého Perssona. Čekáme, jestli v Česku někdo vymyslí Uber, Airbnb, čekáme, jestli někoho napadne taková pitomost jako Snapchat a investoři mu za ni utrhnou ruce a katapultují ho mezi nejbohatší lidi planety.

Kdoví, třeba se brzy dočkáme, třeba ne. Česko by určitě potřebovalo novou krev mezi nejúspěšnějšími. Nový příklad toho, jak se z ničeho, jen z pár kostiček, dá vystavět zcela nový svět.

Třeba zrovna Vás, milý příští úspěšný, k něčemu takovému tenhle speciální Forbes inspiruje. Třeba zrovna Vy proniknete díky nápadu, práci i štěstí do klubu nejúspěšnějších lidí planety a rozšíříte klub nejúspěšnějších Čechů. Třeba zrovna na Vás čekáme.

A  i kdyby to zrovna hned nehodilo miliardu dolarů ani miliardu korun, to by ani tak nevadilo. Česko čeká na další odvážné, kteří se nebojí podnikat a vzít svůj osud do vlastních rukou. Se všemi riziky, bolestí, ale taky s vidinou úspěchu a odměny. A hlavně s vidinou svobody. Protože ta je nakonec na podnikání asi nejkrásnější.

Tak krásná, že vám bude jedno, když vás v diskusích na internetu bude někdo titulovat tlustým budižkničemu. Vy totiž budete vědět svoje. Vy totiž budete dělat svoje. Vy budete stavět svět. Jdete do toho?

Petr Šimůnek. Napište mi, jak se vám tohle vydání líbí, na petr.simunek@forbes.cz


Co dalšího ve speciálu najdete?

Zmrtvýchvstání. Island býval synonymem ekonomické krize a jeho nejbohatší obyvatel Thor Bjorgolfsson zase tím, kdo islandskou ekonomiku potopil. Jenže cestou do finančního pekla se stala jedna vtipná věc a Bjorgolfsson je už zase zpět v klubu dolarových miliardářů. Víme, jak se mu to povedlo.

islandan done


Poražen ve své vlastní hře. Trochu jinak na tom je Brian Kim. Ten před pěti lety odstartoval zlatý věk aplikací, přes které posíláte textovky zdarma. Jeho KakaoTalk z něj udělal jednoho z nejbohatších lidí v Jižní Koreji. Jenže pak přišel WhatsApp, Line a WeChat a z Kima se stal outsider v obklíčení. Jak to?

kakao-talk done


Kdo jsou ti nej. Miliardáři ale jen nepracují, taky se rádi baví. Hodně jich má třeba bary a některým ani nedělá problém v nich obsluhovat. Ve speciálu si tak můžete prohlédnout, komu patří vaše oblíbené pití. Nebo třeba kdo je mezi nejbohatšími lidmi nejmladší, nejslavnější, nejpotetovanější nebo kdo má nejvíc dětí.


A co Česko? Ve speciálu nechybí ani pět českých miliardářů, kteří se do světového žebříčku dostali. Co je u Petra Kellnera, Andreje Babiše, Radovana Vítka, Karla Komárka a Pavla Tykače nového? Žebříček českých nejbohatších lidí najdete tady.

kolekce done