Vztahy jsou základ. Nejen našeho soukromého života, ale i kariéry. Dobré interpersonální vazby nám mohou zajistit lepší náladu na pracovišti, skvělé reference i usnadnit vzestup na vyšší příčky.

Pro úspěch je networking aneb naše osobní síť známých naprosto zásadní. Má to ale jeden háček: pokud jste introvert, tuhle aktivitu z duše nenávidíte. Raději byste absolvovali návštěvu zubaře bez umrtvení než oslovovat cizí lidi a vymýšlet témata ke konverzacím.

Spisovatelka Devora Zack, od níž už jste mohli číst třeba knihu Multitasking, účelové seznamování sama nesnášela. Dokud o něm nenapsala knihu s všeříkajícím názvem: Jak navazovat kontakty, i když nemáte rádi networking. Americký Forbes ji minulý rok zařadil mezi top publikace o navazování profesionálních vztahů, nyní vychází i v češtině.

Jakých tipů se podle Devory Zack coby introvert během networkingu musíte držet, abyste nejel přežili, ale aby vás daná aktivita těšila?

Kvalita je lepší než kvantita

Takže, jste na pracovní konferenci a víte, že v místnosti s vámi je pravděpodobně řada mužů a žen, kteří by mohli být zajímavými kontakty. Rozhlížíte se okolo a vidíte, jak se ostatní představují, usmívají a rozdávají vizitky o sto šest. Běhá vám z toho mráz po zádech, v tom hluku si nedokážete vybavit ani svoje jméno, natož projekt, o kterém chcete hovořit.

Zastavte se, zhluboka se nadechněte a vyberte si jednoho nebo dva lidi, kterým se chcete představit. Nikde není psáno, že úspěšný networking znamená, že si odnášíte pomyslně celou hrst nových e-mailů. Jde o to, abyste vytvořili vazby smysluplné, nikoli prozradili co nejvíc lidem v sále, jak se jmenujete.

Dorazte dřív

Čím dřív na akci dorazíte, tím lépe. Přítomno totiž bude pravděpodobně méně lidí, a vy se tak můžete lépe soustředit.

Usmívejte se

Necítíte se na to, abyste někoho oslovili? To vůbec nevadí. Odejděte na toaletu, opřete se o zeď a na chvíli zavřete oči. Zhluboka dýchejte, pak se protáhněte a vyrazte do boje. Úsměvem. Upřímným a uvolněným, nikoli v křeči. Nemusíte nikomu nic říkat, protože úsměv sám vybízí k navázání dialogu a pro introverta je vždy snazší, pokud s ním někdo konverzaci iniciuje.

Udělejte chybu

Podle Devory Zack je naprosto běžné, že během networkingu uděláme nějaké chyby. Obzvlášť pokud jsme uzavřenější povahy. Je to normální proces učení, pro který jsou tato zaškobrtnutí prostorem, jak to příště udělat lépe.

Bez omylů se ale nikam nedostaneme, a už vůbec ne k činnosti, která sice pro nás přirozená není, ale můžeme díky ní hodně získat.