skip to main content
Jak být lepší

Jak networkovat? Ptejte se na oblíbeného superhrdinu

„Čím se živíte?“ „Kde bydlíte?“ „Odkud znáte… (například hostitele akce, na které zrovna jste)?“ To jsou otázky, které málokdy vyvolají zajímavou odpověď. Pokud chcete někoho opravdu poznat a třeba ho i zaujmout, zkuste na to jít jinak.

Harvard Business Review přišel s osmi otázkami, které můžete využít při jakémkoli networkingu. A i když se vám možná budou zdát trochu provokativní nebo nepříjemné, věřte, že druhou stranu budou bavit.

Podle sociologů a psychologů totiž právě ty nejsilnější vazby vznikají v momentě, kdy zjistíte, že toho máte s ostatními společného víc. A to zjistíte tak, že vystoupíte ze své role.

Reklama

Nebojte se, že budete neslušní, tyhle otázky jsou posvěcené Harvardem:

Čím teď žijete? Odpověď na tuto otázku bude jen tak intimní, jak bude daný člověk chtít. Může sdílet své nadšení z nadcházející dovolené, svého auta, sportovního zápasu potomka nebo třeba z knihy, kterou právě čte.

Na co se těšíte? Těšení nám přináší do života radost. Ať už je to plánované volno, pracovní událost, nebo nějaký důležitý životní milník. Druhého člověka hned lépe poznáte, když zjistíte, co je pro něj důležité a co mu dělá radost. A pokud vám řekne, že se na nic netěší, možná je to znamení, že máte jít o krok dál.

Co nejlepšího se vám tento rok stalo? Aktuální, otevřená i uzavřená otázka zároveň. Něčím podobná té předchozí, ale řekne vám něco o minulosti daného člověka a o tom, jak se dívá na věci, které se mu staly. Třeba pro něj byl tou nejlepší zkušeností vyhazov z práce nebo zdravotní problémy, které jej posunuly dál.

Reklama

Kde jste vyrostl/a? Touto otázkou vybízíte druhou stranu, aby se podělila o svůj životní příběh. A to tak podrobně, jak sama chce. Může zmínit třeba jen město, dům nebo také rodinné poměry.

Co vás baví? Čím se bavíte? Pro většinu lidí není jejich práce to, co jim přináší nejvíce zábavy. Pokud se tak neptáte malíře, básníka, zpěváka nebo tanečníka, můžete druhou stranu přivést přesně na to místo, kde to má nejraději, a díky tomu se vám ještě více otevře. Můžete se dostat na lyžařské sjezdovky, pláže nebo kurzy golfu.

Jaký je váš oblíbený superhrdina? I když nevíte, jaký je rozdíl mezi Batmanem a Jokerem, může tato otázka zapříst zajímavou debatu. Stejně tak jako odpověď, že váš partner nemá oblíbeného superhrdinu, protože například nemá komiksy rád. V ten moment se můžete zeptat jinak, třeba: Jaký je váš oblíbený fiktivní hrdina?

Přispíváte na nějakou charitu? Nebo: Kdybyste měli nějakou charitu podporovat, jakou byste si vybrali? Tohle je otázka, která vám pomůže okamžitě porozumět tomu, jaké jsou hodnoty druhé strany a jestli se shodují s těmi vašimi.

Jakou nejdůležitější věc bych o vás měl vědět? Tohle je asi nejodvážnější otázka, a pokud se bojíte, odpovězte na ni jako první. To platí i u všech předchozích otázek a věřte, že spousta lidí má nějakou skrytou stránku, o které se bude ráda bavit.

Reklama
Reklama