Velká část dětí se už letos do školních lavic nevrátí a zbytek školního roku prosedí doma. Pokud patříte mezi rodiče, kterým po úterním oznámení vlády málem praskla hlava, máme pro vás alespoň malou pomoc. O děti školou povinné se vám sice nepostaráme, ale máme pár nápadů, jak jejich vzdělávání obstarat, když vaše škola na dálku prostě nefunguje.

Možná se zrovna necítíte jako vtělení Jana Amose a ten nejlepší pedagogický vzor. A proto tady jsou aplikace, služby a nástroje, které vám pomůžou zachránit trochu času na práci a taky zbytky nervů – a učení vašich dětí vezmou za vás. Jen vás to bude něco stát. Anebo třeba taky ne.

Minecraft

Jo. Můžete děti nechat půl dne pařit na počítači jejich oblíbenou hru a ony se u toho dokonce i něco naučí. Matematiku, dějepis, přírodní vědy nebo taky programování můžou studovat při hraní Minecraft Education Edition, speciální výukové verze počítačové hry. Stejně jako klasický Minecraft je tahle edice o stavění bloků a budování objektů, jen tentokrát se vaši malí studenti u hraní učí, jak fungují tělesné orgány, chemické reakce a důležité mechanické zákonitosti. Anebo taky zkoušejí formulovat algoritmy a programovat je ve vizuálním prostředí. Zkušební verze je zdarma, placená za pět dolarů na rok.

Corinth

Proč to tak je? Jak to vypadá? A jak to funguje? Když vás zvídavé otázky vašich dětí přivádějí do úzkých anebo rovnou k šílenství, mohly by vám pomoct tyhle podrobné a interaktivní 3D modely všeho od mitochondrií v buňce přes řez lidským srdcem až po anatomii sopky. Corinth je interaktivní výuková pomůcka plná hesel o škole hrou a třídě 21. století nebo propojování moderních technologií se špičkovým výukovým obsahem. Pravda ale je, že to celé vypadá dost cool a zabaví se s tím i dospělák, natož váš malý znuděný školák. Normálně je Corinth placený nástroj pro školy a učitele, v době pandemie ho ale získáte zdarma pro výuku online nebo doma.

Doučuji.eu

Když na to fakt nemáte nervy a prostě raději někomu zaplatíte. Fair enough, my vám rozumíme. A rozumí vám taky team z firmy Meet’n’learn, která v osmi evropských zemích zprostředkovává celkem 40 tisíc lektorů na domácí učení nebo doučování. V Česku tahle platforma funguje přes web Doucuji.eu, má tady 12 tisíc lektorů a je největší na trhu. Funguje to tak, že si na jejich webu buď zadáte poptávku (hledám učitele zeměpisu pro 13letého studenta), anebo si rovnou najdete lektora, který se vám líbí, a oslovíte ho. Takový booking pro doučování.

Zatímco dřív 80 procent domluvených lekcí bylo domácí face to face doučování, od zavření škol je skoro 100 procent doučování přes videochat. „Najednou vidíme, že se dá online dobře učit i matematika nebo dějepis, dokonce i hra na hudební nástroje. Velká poptávka je i po online přípravě na přijímačky,“ říká jeden ze zakladatelů služby Juraj Svinčák. Ceny záleží na jednotlivých lektorech, ale pohybují se v mezích nižších stokorun za hodinu učení.

Doučuji.eu nabízí taky platformu, kde si můžou žáci nebo tápající rodiče říct o pomoc s řešením nějakého příkladu nebo odpovědí na záludné otázky z domácích úkolů. „Tahle služba je zdarma a za poslední měsíc nám zájem o ni vzrostl téměř na trojnásobek,“ dodává Svinčák s tím, že v nouzovém stavu se najednou ozývá i dost lektorů, kteří by rádi nabídli své služby zdarma. „Pracujeme teď na tom, abychom do týdne rozběhli i tuhle část webu.“

Škola s nadhledem

Na portálu Škola s nadhledem si vaši školáci můžou sami testovat a procvičovat znalosti z různých předmětů pomocí interaktivních testů, které jsou provázané s interaktivními učebnicemi od nakladatelství Fraus. To po dobu uzavření škol nabídlo rodičům a dětem všechny svoje produkty zadarmo. Má materiály i pro druhý stupeň a střední školy, takže vaši potomci si můžou sami proklikat elektronické učebnice i interaktivní testy.

Vividbooks

Fyzika. Ano, i na Newtona s Archimedem máme domácí hack. Je to ilustrovaná a interaktivní učebnice fyziky, dílo českého startupu Vividbooks, se kterým zabodoval i v Americe a během pandemie se ho rozhodl nabídnout studentům zdarma. Učebnice Vividbooks je jiná v tom, že využívá rozšířenou realitu a díky ní rozhýbává statické obrázky – takže třeba kresba parní lokomotivy na zdi najednou ožije, když na ni namíříte iPad.

A díky tomu můžete kromě základních fyzikálních zákonů pochopit třeba i princip čtyřtaktního motoru. Tedy ne vy, vaše děti. Vy to samozřejmě všechno znáte a všemu rozumíte.

Včelka

Aplikace, která je mířená hlavně na menší děti na prvním stupni, jimž pomáhá se čtením a hláskováním. Kromě toho, že Včelka piluje češtinu od prvňáčků dál, má taky anglickou a španělskou verzi, ve které můžou děti procvičovat cizí slovíčka. V obou jazycích aplikace pokrývá zhruba prvních pět let studia jazyka.

Kideo

Angličtinu děti samozřejmě nejlíp potrénují s rodilým mluvčím. Sofistikovaně na to jde projekt Kideo, který v Česku rozjel zakladatel Aukra Václav Liška. Američtí lektoři Kidea konverzovali s českými dětmi online before it was cool, dlouho před příchodem pandemie, takže s učením přes obrazovku počítače nebo tabletu mají roky zkušeností. První lekce v hodnotě 449 korun je zadarmo, další lekce stojí necelé tři nebo čtyři stovky podle toho, jestli vám jako lektor stačí americký student pedagogiky, anebo pro svoje děti vyžadujete aprobovaného amerického učitele.

Onlinejazyky.cz

V době zavření škol se rozhodli pomoct i ve virtuální jazykovce Onlinejazyky.cz, kde se můžou vaše ratolesti zdokonalit v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině a ruštině. Kurzy angličtiny a dalšího učiva pro 1. a 2 stupeň, včetně dějepisu, zeměpisu, chemie nebo literatury, jsou do konce školního roku zdarma.

Matika.in

Jazyky i další předměty bychom měli, a teď počítání. S matematikou pomůže třeba počtářský projekt Matika.in, který pro studenty od 1. do 9. třídy nabízí trénování počtů a rovnic skrze více nebo méně zábavné hry. Děti je můžou hrát samy, proti počítači anebo třeba proti některému ze spolužáků. Tenhle původem český web založený na principech moderního vzdělávání využívají statisíce dětí po celém světě už čtyři roky a to úplně zadarmo.

ČT Edu

Kromě programu UčíTelka se v České televizi rozhodli pomoct ještě jinak a dali dohromady web s tisíci vzdělávacími videi pro děti od předškolního věku až po studenty středních škol. Dohromady je na ČT Edu přes tři tisíce videí pro 23 předmětů a všechna jsou vybraná učiteli s odpovídající aprobací. Takže když už chtějí vaše děti celý den čučet na bednu, zapněte jim alespoň ten správný program.