Do června by se měly otevřít veškeré obchody a zařízení. Vláda chce podniky uvést opět do provozu postupně v pěti vlnách. Dělit by je od sebe mělo nejprve sedm, posléze 14 dnů, rozhodl kabinet na úterním zasedání. Vše se ale bude odvíjet od šíření koronaviru v následujících týdnech.
Už minulý týden se k potravinám, lékárnám či drogeriím, které jsou v omezeném režimu otevřeny po celou dobu vládních opatření, přidaly hobbymarkety nebo prodejny jízdních kol. Další provozovny by se měly znovu probudit k životu v pondělí.
Co, kdy a za jakých konkrétních podmínek se bude moct otevřít? Připravili jsme pro vás přehledný harmonogram.
1. etapa – 20. dubna (pondělí)
– řemesla s provozovnou
– farmářské trhy
– autobazary a autosalony
– venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti v menších skupinách za přesně definovaných podmínek
– svatby do 10 lidí za specifických podmínek
2. etapa – 27. dubna (pondělí)
– provozovny do 200 metrů čtverečních, pokud nejsou v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních (netýká se provozoven, které budou otevírány v dalších etapách)
3. etapa – 11. května (pondělí)
– provozovny do 1000 metrů čtverečních, pokud nejsou v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních (netýká se provozoven, které budou otevírány v dalších etapách)
– autoškoly
– posilovny a fitness centra bez využití zázemí (sprchy, šatny)
4. etapa – 25. května (pondělí)
– restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovních (letních) zahrádek
– holičství a kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby
– muzea, galerie, výstavní síně
– zoologické zahrady (pouze venkovní výběhy)
5. etapa – 8. června (pondělí)
– všechny provozovny v nákupních centrech
– provozovny nad 1000 metrů čtverečních, které nejsou v nákupních centrech
– restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky – vnitřní prostory
– hotely a další ubytovací zařízení
– taxislužby (dosud nepovolené)
– živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (tetování, piercing)
– divadla, zámky, hrady a ostatní kulturní aktivity za přesně definovaných podmínek
– hromadné akce s odstupňovaným počtem účastníků
– kulturní, společenské a sportovní akce (do 50 osob)
– zotavovací akce pro děti
– svatby za specifických podmínek
– zoologické zahrady (včetně vnitřních prostor)
Postupně chce stát otevírat také vzdělávací instituce. V plném rozsahu se však do července výuka do škol nevrátí.
1. etapa – 20. dubna (pondělí)
– vysoké školy – individuální aktivity pro studenty v posledním ročníku studia vždy do maximálního počtu pěti osob (například konzultace, zkoušky, návštěva knihoven či studoven za účelem příjmu či odevzdání literatury)
2. etapa – 11. května (pondělí)
– střední školy, konzervatoře a vyšší odborné školy – výhradně pro účely přípravy studentů závěrečných ročníků na maturitní, závěrečné zkoušky a absolutoria
– individuální výuka na základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky
– prezenční výuka ve školách při dětských domovech se školou, výchovných a diagnostických ústavech
3. etapa – 25. května (pondělí)
– možnost osobní přítomnosti žáků 1. stupně základních škol a jejich organizované a zájmové aktivity nepovinného charakteru formou školních skupin – doporučeno 15 dětí ve skupině (jedno dítě v lavici), bez možnosti měnit složení skupin, roušky doporučeny (o ne/nošení rozhodne vyučující), povinně pak roušky ve společných prostorách školy
– výuka a vzdělávání na základních uměleckých školách, jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky, výuka ve střediscích volného času a domech dětí a mládeže – maximálně 5 dětí
4. etapa – nejdříve 1. června
– možnost realizace maturitních a závěrečných zkoušek a absolutorií na konzervatořích a vyšších odborných školách
– omezená možnost realizovat praktické vyučování (odborný výcvik) na středních a odborných školách – podmínky podobné jako u školních skupin
5. etapa – červen
– možnost realizace jednotlivých přijímacích a školních zkoušek na středních školách
– realizace konzultací či občasných vzdělávacích aktivit v menších skupinách žáků na 2. stupních základních škol a školách středních, a to formou třídnických hodin
Jak to bude s letními festivaly?
Vláda naopak nepočítá s tím, že by se přes léto měly konat velké kulturní akce, jako jsou hudební festivaly typu Rock for People či Colours of Ostrava. Pořádání menších koncertů s účastí do stovky lidí je ve hře, bude záležet na situaci.
Kdy se otevřou hranice?
V blízké době s určitostí nebudou otevřeny. Prozatím mohou ze země vycestovat lidé pouze v odůvodněných případech, například kvůli služební cestě, návštěvě příbuzných v cizině či za lékařem.
Třeba ovšem zmínit, že opětovné zprovoznění všech výše uvedených podniků a akcí je podmíněno tím, že dramaticky nestoupne počet nakažených onemocněním covid-19. Aby se tak nestalo, měla by se nadále dodržovat vládou zavedená opatření.
I s ohledem na to, že si je někteří o prodlouženém víkendu vyložili po svém, a přibylo tak případů jejich porušování (podle policie až o 100 procent), je dobré si tato opatření připomenout:
Do kdy platí karanténa?
Karanténa je stejně jako nouzový stav prodloužena do 30. dubna 2020.
Jak je to s volným pohybem?
Stále platí zákaz volného pohybu osob po celé republice. Omezení se nevztahuje na cesty do zaměstnání, zdravotnických zařízení, otevřených obchodů, na nezbytné cesty za rodinou, na sport nebo na pobyty v přírodě a parcích. Na veřejnosti se přitom lidé mohou pohybovat nejvýše ve dvou, pokud tedy nepobývají v jedné domácnosti. Od ostatních by měli udržovat alespoň dvoumetrový odstup. Samozřejmostí je nošení roušky, která překrývá nos a ústa.
Jak je to se sportem?
Od minulého úterý je možné sportovat venku, a to i na venkovních sportovištích. Vykonávat lze ale výhradně individuální aktivity, jako jsou například běh, cyklistika, jízda na kole či koni, tenis nebo golf. Také v tomto případě zůstává podmínka, že sportovat je možno pouze po dvou s výjimkou členů domácnosti a že lidé musí dodržovat vzdálenost alespoň dvou metrů (buď mezi jednotlivci, či mezi skupinami po dvou sportujících).
Při některých sportech zároveň není nezbytné nošení roušky, neboť může během intenzivnějšího dýchání působit komplikace. Obejít se bez ní lze při aktivitách, kde jsou sportovci od sebe odděleni stěnou či plotem. Dále ve venkovním prostředí, kde bezprostředně nepotkávají jiné osoby a jsou od sebe vzdáleni alespoň dva metry (běh, cyklistika). Pokrývku dýchacích cest není nutno nosit ani při vodních sportech.
Jak se chovat při nakupování?
Každý, kdo zavítá do obchodu, by měl být ohleduplný k personálu, ale i k ostatním zákazníkům. To znamená, že by měl dodržovat bezpečný odstup, používat roušku a ideálně rovněž jednorázové rukavice a dezinfekce, které jsou připraveny u vstupů do prodejen. Doporučuje se také platit bezhotovostně. Nemělo by se ani zapomínat na to, že od 8 do 10 hodin ráno jsou obchody zpřístupněny pouze pro seniory nad 65 let.
Jak správně dodržovat hygienu?
Ačkoli některá opatření byla rozvolněna, nadále je potřeba dodržovat tři základní pravidla, aby lidé chránili sebe i okolí. Vedle nošení ochrany nosu a úst a udržování odstupu je to také pravidelné mytí rukou teplou vodu a mýdlem. Dezinfikovat by po příchodu domů měli i předměty, jichž se běžně dotýkají, jako je například mobilní telefon nebo klíče.