Jdete na pohovor, jste nervózní a to poslední, co potřebujete, jsou zákeřné podpásové otázky, na které jste se nestihli připravit.

Věřte ale, že otázka (nebo spíše pobídka) „Tak nám o sobě něco řekněte“ vás pravděpodobně potká na každém pracovním interview. 

Jak je na ni nejlepší odpovědět? Máte popsat svůj charakter, nebo svou pracovní historii? Máte mluvit pět minut, nebo 30 vteřin? Co je dobré zdůraznit a co naopak vynechat?

„Tak nám o sobě něco řekněte“ není výzva k tomu, abyste začali popisovat celou osobní historii. Znamená spíše „Popište mi svou profesní historii“. Slouží jako úvod do vašeho pracovního života, na který se vás potom mohou během pohovoru doptávat. Odpovědi typu „Do Prahy jsem se přestěhoval před třemi roky, šťastně se oženil a začal pracovat u společnosti XY“ proto nejsou nejlepší.

Nejlepší je začít tím, co jste v minulosti dělali, a končit tím, kam se snažíte v budoucnu dostat.

Například:

„Původně jsem dělal marketing, protože to přirozeně navazovalo na moje studia. Postupně jsem ale zjistil, že mě nejvíc baví projekty, které jsme v agentuře dělali pro neziskové organizace. Přišlo mi, že mi to dává největší smysl a že mě to zároveň naplňuje. Spojení obou věcí je specifické, na druhou stranu obohacující. Za svůj největší úspěch považuji kampaň pro organizaci XY, která vyvolala velké ohlasy. I proto se ucházím o tuto pozici, protože věřím, že můžu zužitkovat své předchozí znalosti a zároveň se můžu posunout směrem k práci, která mě bude bavit.“

Snažte se být při představování struční. Odpověď na tento dotaz by vám neměla zabrat více než minutu. Zároveň myslete na to, že v tomto bodě ještě není vhodné vytahovat, proč jste z minulé práce odešli, nebo přesvědčovat přítomné, proč jste ten nejvhodnější kandidát.

Věřte, že na to na pohovoru bude ještě čas.

Poslední tip: Zkuste si doma odpověď na tento dotaz nacvičit. Uvidíte, že budete klidnější, když budete (alespoň na tohle) připravení.