Pracovní interview, schůzka s důležitým klientem, prezentace před sálem plným lidí. Jak v těchto chvílích přesvědčit ostatní, že si věříte, i když se vám třesou kolena?

Poradí vám Judith Humphrey, autorka knihy Impromptu: Leading in the Moment, která se specializuje na leadership a komunikaci.

Oči vzhůru

Klíčem k úspěchu je oční kontakt, tvrdí Humphrey. Jakmile budete očima těkat z místa na místo a budete se vyhýbat přímému pohledu do očí, bude okamžitě jasné, že se necítíte komfortně. Snažte se proto udržovat přímé oční spojení, a pokud by vám to stále nebylo příjemné, vyzkoušejte třeba trik kouče Travise Bradberryho: soustřeďte se na barvu očí svého komunikačního protějšku, alespoň ve chvílích, kdy mluví on. Tím si zaměstnáte mozek a ostatní se nebudou cítit přehlížení.

Narovnat záda

Buďte vidět. Když jsme nervózní, máme tendenci hrbit se a krčit. Pokud tedy chcete druhé ošálit, myslete na postoj svého těla. Napřímený s vypnutým hrudníkem značí sebevědomí, zhroucený opak. Jestli budete mít při zkoušce svých nervů na výběr, zda sedět, nebo stát, vždy si vyberte druhou možnost, radí Humphrey.

Pohybový minimalismus

Minimalizujte pohyby. Když se necítíme příjemně, máme tendenci dělat zbrklé, rychlé a nepředvídatelné pohyby, míní Humphrey. Jak se toho vyvarovat? Stejně jako v minulém případě – všímejte si, jak se pohybujete, a snažte se své pohyby co nejvíce krotit. Pokud třeba víte, že vám často padají věci z rukou, snažte se si do nich při stresujících chvílích nic nedávat.

Klidná mluva

Mluvte pomalu a hluboko. Pokud při projevech normálně spěcháte, věřte, že tím publikum spíše odrazujete. Řešení? Zaprvé: dělejte mezi slovy delší pauzy a dejte i více času vyznění jednotlivých slov. Uvidíte, že tím posluchače oslovíte daleko více, než kdybyste na ně slova chrlili. Zadruhé: Pozor si dejte i na výšku svého hlasu, která má tendenci se se stoupající nervozitou zvyšovat.

Jasná řeč

Artikulujte. Síla projevu spočívá i v tom, jak dobře je vám rozumět. Uznejte sami, že mumlající přednes vám bude imponovat daleko méně než sebevědomý čistý projev. Snažte se tedy dávat pozor na to, jak vyslovujete, a pokud je to jen trochu možné, připravte se dopředu a výslovnost a artikulaci natrénujte.