Vede luxusní pětihvězdičkový hotel v centru Prahy a vede ho už téměř deset let. O kariérních výzvách a krizích během pandemie, kdy z města ze dne na den zmizeli všichni turisté a svět se tu takřka zastavil, může Helena Valtrová dlouze vyprávět. Ale má toho k vyprávění ještě mnohem víc.

Zatímco před budovou pražského magistrátu je rušno, pár kroků odtud panuje božský klid. Půvabný historický dům na adrese Platnéřská 19 na dohled od Staroměstského náměstí nabízí hned za vstupními dveřmi zcela tichou oázu.

Jsme v pětihvězdičkovém hotelu v centru Prahy, ale recepci obloženou studeným mramorem si nepředstavujte. V lobby si připadáte spíš jako v obýváku – pohodlné sofa, tlumené denní světlo prosvítající za závěsy, police plné knih a časopisů, elegantní obložení.

„To byl také náš původní záměr. Chtěli jsme vytvořit příjemnou, osobní atmosféru a nabídnout hostům až domácké prostředí. Říkáme tomu home away from home. Chceme, aby se host cítil opravdu jako doma, věříme, že i to je naše přidaná hodnota,“ vysvětluje Helena Valtrová.

Tahle vysoká elegantní tmavovláska je už téměř deset let ředitelkou zdejšího hotelu Emblem, který pomáhala budovat. „Otevřeli jsme v září 2013 s jasnou strategií – provozovat nezávislý hotel butikového typu tak, aby se k nám hosté vraceli a našli tu něco zcela jiného než všude okolo.“

Emblem je skutečně trochu jiný hotel, než je v centru Prahy obvyklé. I spodní konferenční části hotelu vypadají spíš jako knihovna – nebo domácí pracovna. I tady jsou na policích knihy, voní tu čerstvě umletá káva a i teď, v době našeho rozhovoru, prostor využívají hoteloví hosté.

„Můžete tu koukat na televizi, číst knihy, noviny, pobýt s přáteli. Tak jsme to tu od počátku projektovali,“ vysvětluje Valtrová. „Pokoje máme vesměs menších rozměrů. Zastáváme názor, že host by měl hotelový pokoj používat hlavně na přespání a jako místo, kde si dá sprchu, ale zbytek času tráví v dalších prostorách hotelu.“

„Ať už v nejrůznějších odpočinkových zónách, v restauraci, nebo v našem sedmém patře, kde máme krásné wellness. Líbí se mi, když to ve všech částech hotelu žije,“ popisuje ředitelka zařízení, které dnes nabízí 59 elegantních pokojů a apartmá.

Hoteliérkou se prý přitom tahle žena stala v podstatě ze dne na den.

Helena Valtrová je totiž vystudovaná právnička, práva studovala ve Velké Británii. A zkušenost má i ze státní správy – několik let pracovala na ministerstvu životního prostředí, měla na starosti schvalování evropských dotací. „Mým snem bylo jednou pracovat v Bruselu pro European Commission,“ vzpomíná Valtrová.

„Ale postupně jsem zjistila, že státní administrativa a já prostě nejdeme dohromady, co se týká jejich požadavků a mé nátury. Mám ráda akci, energické rozhodování, zdlouhavá byrokracie není nic pro mě. A v ten moment, kdy mi tohle došlo, mě rodina stáhla do rodinného byznysu. To byl rok 2006,“ popisuje Valtrová. Rodinným byznysem byl Old Town Square Hotel, malý hotel na Staroměstském náměstí, k němuž patřila i restaurace a kavárna.