Chcete se jako samoplátci nechat v Česku otestovat na covid-19? Tak se obrňte trpělivostí. V některých krajích si buď musíte na test počkat až na polovinu října, anebo kvůli testu a certifikátu cestovat i stovky kilometrů.

Modelová situace: Pokud například jako já potřebujete tento týden odjet pracovně do Španělska, je dost možné, že budete muset po návratu do Česka nastoupit do karantény, protože se vám prostě nepodaří zajistit si doma test na covid-19.

Jeho výsledek přitom máte povinnost sdělit krajské hygienické stanici do 72 hodin od příjezdu do Česka. Jenže na celé řadě odběrových míst je nyní objednací doba pro samoplátce na covid test i dva týdny a více.

Možná jste taky pomýšleli na podzimní dovolenou na Slovensku. Tatry uprostřed babího léta, to je přece nádhera, nebo ne? Letos ne. Přes hranice vás totiž pustí jen s certifikátem, že jste covid negativní – a na ten si třeba v Olomouci (kde bydlím) musíte počkat až na druhý říjnový týden, anebo si jen kvůli testu zajet i několik set kilometrů.

Olomoucká fakultní nemocnice, kde se ještě v polovině září mohli samoplátci přes rezervační systém objednat většinou na druhý den, dnes první volný termín testů nabízí ve čtvrtek 8. října. Olomoucká vojenská nemocnice, druhé a poslední místo v kraji poskytující testy i pro samoplátce, nemá v tuto chvíli v rezervačním systému volné nic.

Nemocnice v Přerově, Prostějově, Šumperku, Šternberku, Hranicích a Jeseníku, které také v kraji PCR testy na covid dělají, samoplátce neberou. Takže pokud jste zrovna z Olomoucka a potřebujete do Španělska nebo na Slovensko, zbývá vám buď plánovanou cestu zrušit, anebo nejdřív vyrazit na výlet za testem.

Vydání Forbesu Cash je king

V okolních krajích ale o moc snazší situaci nečekejte. Ve fakultní nemocnici v Brně vás jako samoplátce otestují nejdříve v pondělí 5. října – poslední volné místo svítilo od 16:30, pak zase několik dní nic. Pikantní přitom je, že i když vás do brněnské nemocnice pošlou hygienici nebo lékař, první testovací slot je až v neděli 27. září.

Z naší modelové Olomouce můžete jet ještě třeba do Hradce Králové, kde nemocniční objednací systém, tedy jediný způsob, jak se jako samoplátce k testu dostat, pro jistotu ani nefunguje. Můžete jet taky do Ostravy – bingo, v místním Zdravotním ústavu mají pár volných termínů už tuto středu. Další jsou pak až 1. října, tak berte rychle.

V Praze je situace o něco lepší: několik nemocnic objednává samoplátce dokonce ještě na tento týden. Na Vinohradech vás vezmou v pátek, a na Bulovce dokonce už ve čtvrtek odpoledne. Pokud jste se ale právě teď vrátili z rizikové země, která má na rozcestníku ministerstva zahraničí červenou barvu, je vám to stejně k ničemu. Povinný 72hodinový limit na testování stejně nestihnete.

Musíte se napřed dovolat.

Víc štěstí budete mít v soukromých laboratořích, kterých je v krajích poskrovnu, ale v Praze se přes léto rozmnožily. Zkuste nový projekt společnosti Aiomica #staynegative, která rozjela testovací pracoviště přímo v centru Prahy v Revoluční ulici. Sice jim aktuálně nefunguje rezervační systém, ale dá se objednat přes SMS, a v pondělí odpoledne byly volné testovací sloty dokonce ještě na stejný den vpodvečer.

V Praze, Brně, Českých Budějovicích, Českém Krumlově a ve Znojmě je možné se jako samoplátce objednat na testování taky v laboratořích Synlabu – ale musíte se napřed dovolat.

Využít můžete taky testovací kapacity přímo na pražském letišti, což se může hodit třeba právě při cestě ze Španělska. Testy tam zajišťuje společnost GHC Genetics, odběry najdete ve spojovací chodbě mezi Terminálem 1 a 2 a kromě standardního testu za regulovanou cenu okolo 1700 korun tu nabízejí i expresní test za 7500 korun s garantovaným výsledkem do dvou hodin. Připravte se ovšem na slušnou skrumáž, ve špičce není výjimkou, že na test na letišti čeká ve frontě i 150 lidí.

Dobrou zprávou je, že pokud dorazíte už ve čtyři ráno, kdy odběrové místo na letišti otevírá, fronty jsou prý minimální. Bez několikahodinového čekání máte šanci tak zhruba do osmé ráno, pak už vás čekají davy lidí a vzývání vyšších mocností za rychlejší postup fronty.

Případně poplatek 1500 korun za teleport na začátek fronty. Být v Česku covidový samoplátce je prostě čím dál dražší špás.