skip to main content
Byznys

Prymula je zpátky, po Vojtěchově rezignaci bude ministrem zdravotnictví

2 minuty čtení

Pár hodin poté, co odstoupil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, už je znám jeho nástupce. Stane se jím epidemiolog Roman Prymula, veřejně nejviditelnější bojovník státu proti onemocnění covid-19.

Současný vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, jenž do května působil v resortu coby Vojtěchův náměstek, bude do funkce uveden v úterý. Premiér Andrej Babiš podle svých slov nové obsazení resortu předjednal s prezidentem Milošem Zemanem již o víkendu.

Reklama

„Já jsem se tak včera s panem prezidentem domluvil, že dnes pana Prymulu přijme a že mému návrhu vyhoví tak, abych ho mohl uvést do úřadu v úterý, abychom neztráceli čas,“ komentoval Babiš.

Prymula, který na jaře coby šéf Ústředního krizového štábu vedl protiepidemická opatření, se na ministerstvo zdravotnictví vrací po čtvrtroční pauze. Tehdy z resortu odešel, neboť stále neměl požadovanou bezpečnostní prověrku. V kuloárech se ale mluvilo o dlouhodobých neshodách mezi ním a Adamem Vojtěchem.

Vedle elitního šachisty, děkana Univerzity obrany, někdejšího ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové či předsedy českých vakcinologů si tak Roman Prymula může do životopisu připsat další kolonku – ministr zdravotnictví. Kdo všechno je jeden z nejdůležitějších mužů Česka posledních měsíců, si můžete přečíst v našem starším textu.

Reklama

Roman Prymula se k aktuálnímu dění kolem sebe prozatím nechce vyjadřovat. Své plány a vize v čele zdravotnického resortu hodlá přiblížit po svém úterním uvedení do funkce.

Vojtěch, jenž vykonával pozici ministra bezmála tři roky, na ranní tiskové konferenci vysvětloval svou rezignaci tím, že chce vytvořit prostor pro nové řešení koronavirové epidemie. Její závažnost v posledních dnech opět zesiluje a počty nakažených výrazně rostou.

Reklama
Reklama