I když se to může zdát málo pravděpodobné, trh práce se neuložil k zimnímu koronaspánku, ale funguje dál. Jen pohovory s kandidáty neprobíhají ve fyzickém světě, ale v tom virtuálním.

Může se to zdát pohodlné a třeba tím ušetříte čas strávený cestou, ale lidský kontakt nic nenahradí a první dojem se po síti buduje trochu jinak.

Předně je nutné vědět, že čím víc takových digitálních náborů absolvujete, tím lépe si na každém dalším budete vést. Řada firem, především těch zahraničních, už stejně takový způsob obsazování nových pozic pořádala ještě před pandemií a nyní bude v takovém trendu samozřejmě pokračovat.

Proto se vám ovládnutí dovednosti působit profesionálně i lidsky na Skypu či Zoomu bude hodit i v post-pandemickém světě.

Upravte své okolí, nejen zevnějšek

Téměř každou nevýhodu lze převrátit na svou stranu. Když nemůžete nechat působit své charisma při osobním setkání, snažte se navodit ten nejlepší dojem nejen svým vystupováním, ale také prostředím, ve kterém budete vést videohovor.

Vyberte si proto klidné místo s dostatečně stabilním připojením a pořádnou dávkou denního světla. Monitor či displej telefonu by měl být v úrovni vašich očí, proto ho v případně nutnosti můžete vypodložit například knihami. Před sebe si položte svůj vytištěný životopis, tužku a papír, kde si budete dělat poznámky, a sklenici vody.

Oblečte se od hlavy až k patě

Víte, že i když se modelky v módních časopisech či pro reklamní účely fotí tak, že jim nejsou vidět nohy, stejně mají na sobě střevíčky na podpatku? Taková obuv jim totiž dělá zcela jiný postoj, než kdyby byly bosé nebo měly pohodlné tenisky. Tepláky a bačkory během pohovoru vysílají vašemu nevědomí zprávu o určité laxnosti, což rozhodně nepotřebujete.

Vyhněte se příliš nápadným šperkům, které při pohybu dělají rámus. Naopak dobře fungují sluchátka, dokážou zamezit divným ozvěnám. Rozhodně se ale nepředklánějte, vaše hlava pak působí příliš gigantickým dojmem.

Přítel na Skypu

Před pohovorem samotným musíte zjistit, zda vše funguje tak, jak má. Proto se domluvte s kamarády či rodinou, že vám pro tento účel poslouží jako pokusní králíci. S dostatečným časovým předstihem máte pak šanci vše doladit.

Nebojte se své blízké požádat o zpětnou vazbu: třeba z nervozity děláte zvláštní gesta nebo vás jinak zrazuje řeč těla. Dobrá zpráva je, že se to dá vypilovat k dokonalému vystupování.