„Jako někdo, komu prošly pod rukama stovky kandidátů na práci, musím říct, že jsem překvapená, jak špatně se lidé na pohovorech ptají. Nebo že se na nich neptají vůbec,“ řekla serveru The Cut autorka knihy Ask the Manager Alison Green.

Přitom když se zeptáte na správné otázky, může to o vás leccos prozradit. A navíc se o práci samotné dozvíte daleko více informací, které mohou hrát roli i při vašem rozhodování.

Tady je seznam těch nejlepších, které by podle ní měly na pohovoru zaznít.

Jak budete hodnotit, že člověk na této pozici odvádí dobrou práci? 

Jednoduchá otázka, která ale naráží na to nejdůležitější – na skutečnou náplň práce a na cíle, které vedení s touto pozicí pojí. Třeba zjistíte, že na pozici vlastně nejste dostatečně kompetentní nebo naopak že splňujete všechny předpoklady pro to, dělat práci dobře.

S čím vším bych se na této pozici mohl/a vlastně setkat?

Díky této otázce si uděláte lepší přehled o tom, jaká úskalí se můžou v budoucnu objevit – třeba že jste závislí na práci externistů nebo že budete bojovat s rozpočtem. Bude vám to stát za to

Jak vypadá typický den/týden člověka na této pozici?

Nenechte se uchlácholit odpovědí, že „každý den je v naší firmě dobrodružství“, a opravdu se pokuste zjistit, jak konkrétně vypadá běžný den. Budete dělat 90 procent času administrativu a na kreativní práci vám zbude jen 10 procent, nebo to bude naopak?

Jak dlouho byl na této pozici poslední zaměstnanec?

To, že někdo odešel už po měsíci, vás může trochu varovat. I když to nemusí nutně něco znamenat, zkuste se doptat i na důvody, proč dotyčný vlastně odešel. Je jasné, že ne všichni HR na to budou chtít odpovídat, ale zkusit to můžete. Posuďte sami podle situace.

Čeho by měl člověk na tomto místě dosáhnout za šest měsíců? A čeho za rok?

Tato otázka vám odhalí nejen hlavní projekty, na kterých se budete podílet, ale také celkovou firemní politiku. Očekávají se od vás výsledky hned? Nebo máte čas na to, se v novém prostředí trochu rozkoukat?

Co odlišuje lidi, kteří dělali tuhle práci dobře, od těch, kteří ji dělali skvěle?

To je podle Green ta nejsilnější a nejlepší otázka, kterou ona sama jako manažerka na pohovoru kdy dostala. Jde totiž k jádru věci – myslete na to, že firmy nehledají průměrné zaměstnance, ale očekávají, že narazí na ty nejlepší. Pokud zjistíte, že byste na to třeba neměli, je dobré poohlédnout se jinde.

Jak to u vás ve firmě vlastně funguje?

Naprosto legitimní otázka – pokud půjdete pracovat do striktně hierarchizovaného korporátu, musíte s tím počítat. Jestli je firma naopak, co se týče vztahů a kompetencí, více „uvolněná“, také byste to měli vědět. Každý jsme totiž zvyklý na jiný přístup a byla by škoda, aby vaše budoucí spolupráce ztroskotala zrovna na tomto.

Co vás osobně na práci v této firmě baví?

Green věří, že pokud jsou lidé z náplně své práce opravdu nadšení, dají to najevo. Vyjmenují všechna pozitiva, která by v budoucnu mohla čekat třeba i vás. Pokud ale po položení této otázky nastane ticho, je možné, že to jediné, co je na společnosti dobré, jsou výplatní pásky. A to nechcete.

A co se bude dít po našem pohovoru?

Otázka zní triviálně, ale Green tvrdí, že na pohovorech vlastně moc často nezaznívá. Zeptejte se proto, kdy vás bude možný budoucí zaměstnavatel kontaktovat a jaké jsou další kroky, které bude v rámci vaší spolupráce podnikat. Věřte, že budete mít klidnější spaní.