Nejvýraznější české youtubery a streamery sledují miliony lidí nejen po celé republice. Zejména mladí touží být jako oni – mít popularitu a vydělávat spoustu peněz. Cesta k takovému úspěchu nicméně není tak přímočará, jak se zdá.

Co obnáší možnost živit se natáčením videí na internet? Jak se do téhle fáze propracovat? Oslovili jsem dvě desítky tvůrců, kteří se u nás řadí k těm finančně nejúspěšnějším, a položili jsme jim následující otázku.

Sleduje vás spousta mladých lidí, kteří si přejí být jako vy – živit se natáčením videí na internet. Co byste jim na začátku jejich cesty vzkázali?

V odpovědích se všichni víceméně shodují: je třeba nezačínat pro peníze a být autentický, konzistentní, vytrvalý. To nicméně není jediné. Přesvědčte se sami.

Poznámka: některé odpovědi jsou pro účely článku kráceny. Jejich plné znění najdete v profilu jednotlivých tvůrců v žebříčku nejlépe placených youtuberů a streamerů.

Petr Mára

Je potřeba chápat vnější pohled, jak to navenek působí, ale i vnitřní, a to je dlouhotrvající odhodlání dělat stále jednu a tu samou věc pořád dokola, být neustále kreativní a vydržet dost dlouho. Většinou je to tedy o odolnosti a trpělivosti, stejně jako každé jiné podnikání. Nikdo se nestane úspěšným za jeden večer.


Erik Meldik

Jednoznačně to, že pokud chtějí být youtuberem jen kvůli penězům, které například vidí tady v žebříčku Forbesu, tak ať to nedělají. Pravděpodobně totiž neuspějí. Základem každého úspěchu je dlouhodobá vytrvalá práce a vydrží to jen ti, které ta práce opravdu baví, naplňuje je a dělali by ji i bez těch peněz. Proto první krok k úspěchu je podle mě najít si, co toho člověka baví, a v tom oboru se rozvíjet. Úspěch pak přijde skoro automaticky, je to jen otázka času.


Jon Marianek

Nahrávejte, nahrávejte, nahrávejte. Rozjet ten vlak slávy nějakou dobu trvá a většina to vzdá, když je ještě na nástupišti. Stejně jako u cvičení je i tady důležitá disciplína, konzistence a hlavně se toho nebát! Nenatáčejte si věci do šuplíku s tím, že to někdy vydáte. Střílejte to tam hned! Nikdy nevíte, kdy vaše tvorba vystřelí.

Kovy

Hledejte kvalitní obsah všude kolem – u nás, v zahraničí, online, v galeriích, na plátnech, obrazovkách nebo stránkách knih. Přejete si být kreativní a kreativita musí z něčeho růst. Čím lepší „podhoubí“ jí připravíte, tím zajímavější věci bude plodit. Jo a taky je nad věcmi občas lepší méně přemýšlet a učit se za běhu. Odhodlat se, začít a věřit, že nejlépe se budete učit právě až na cestě. Hodně štěstí!

Xnapy

Nikdo nezná recept na to, jak být úspěšným streamerem, stejně jako nikdo nezná recept na to, jak být úspěšnou rockovou hvězdou. Osobně si ale myslím, že to nejdůležitější je nezačínat s touhou být úspěšný. Začínat s vlastní vášní k tomu, co má člověk rád. Autentičnost a zápal jsou dle mého názoru to hlavní, co diváky přitahuje. Každý z nás před lety začínal jako kluk/holka, který/á miluje hry a chce se o to podělit s ostatními.

Lišák

Mějte dobrý časový management, a až vám to finance dovolí, outsourcujte práci, kterou nemusíte nutně dělat vy sami (videoeditor, grafik a podobně). Práce na sociálních sítích je sinusoida, jednou jste nahoře, potom dole, nesmíte ale přestat, tam končí 99 procent tvůrců. Musíte se poučit z chyb, adaptovat se a pokračovat. Když jsem to zvládl já, opravdu to zvládne každý!


Ondřej Koběrský

Začít, makat tři roky v kuse šest dní v týdnu, vytvořit minimálně dvě stovky kusů obsahu a potom vyhodnotit, kam to dotyčného dostalo. Pokud ne tam, kam chce, změnit strategii a začít jinde a jinak. Nyní však s velkými zkušenostmi.

Jirka vysvětluje věci

Hledejte inspiraci i mimo klasickou internetovou tvorbu. Když vás zaujme zajímavá scéna ve filmu, zjistěte si, jak byla vytvořena, a zkuste ty získané informace využít ve svém dalším videu. Přinesete tím do své tvorby inovativní prvky, které diváci neznají. Pokud byste totiž pouze napodobovali jiné internetové tvůrce, budete se od nich jen těžko odlišovat. A v době tak obrovského množství internetového obsahu je velice jednoduché zapadnout.


Jakub Enžl

Být autentický, s tím člověk dojde nejdál a nemusí hrát určitou pózu nebo alter ego, které se sice publiku líbí, ale není to skutečně on. Dále být konzistentní a trpělivý. Dneska chtějí lidé všechno hned, ale je to dřina, sto tisíc views na TikToku není jako sto tisíc views na YouTube a tyto rozdíly se tvůrce musí naučit. Za mě je pomalejší cesta s konstantním růstem lepší než rychlé vystřelení.

Těhotnej kuchař

Určitě jsou potřeba trpělivost, konzistence a kvalita. Nesnažit se rychle vydělávat spoustu peněz. YouTube je ve většině případů běh na dlouhou trať. Kvalita je na prvním místě. A kvalitou nemyslím nakoupit drahé vybavení, ale mít kvalitní nápad a provedení.

Stejk

Pokud vás to opravdu baví, tak jen do toho. Nenechte se odradit neúspěchem. Můj počet odběratelů byl prvních pár let zaseklý na čísle tři. Ne tři tisíce, ale tři lidi, a to jsem jeden z nich byl já sám. Úspěch není přes noc a občas chvíli trvá, než mu dojdete naproti. My už jsme vám to tady za těch deset dvanáct let vyšlapali, teď je řada na vás. A pokud by tohle chtěl někdo tvořit pro peníze, tak ať ani nezačíná. Diváci poznají, když je něco vytvářeno jen za účelem zisku. YouTube je platforma, kde se můžete projevit, a peníze přijdou časem.