skip to main content
Jak být lepší

Jak se toho naučit co nejvíc s co nejmenším úsilím

1 minuta čtení

Potřebujete do hlavy dostat co nejvíce informací v co nejkratším čase? Tak si nechte poradit od autorky knihy Learning How To Learn Barbary Oakley

Reklama
.

Propojujte fakta s obrázky

Díky tomu si totiž věci udržíte v paměti déle. Podle Oakley je naše schopnost propojovat (a následně si vybavovat) obrazy dána evolučně. Pokud to jen trochu jde, snažte se ke každému pojmu/slovíčku/jménu přiřadit nějaké vizuální vodítko. Čím bizarnější bude, tím lépe. Tady je příklad:

Chcete si zapamatovat španělské slovíčko „zumo“, v překladu „džus“. Co uděláte? Propojíte ho třeba s postavou sumo zápasníka, který pije pomerančovou šťávu. V budoucnu si váš mozek vybaví tyto neobvyklé obrázky daleko lépe než slova samotná.

Reklama

Pokud na vás při učení jde prokrastinace…

… není podle Oakley nic jednoduššího než Pomodoro technika, tedy střídání chvil soustředění a odpočinku, obvykle nastavených na 25 minut práce a 5 minut relaxace. Existuje nespočet aplikací, které s ní pracují – vyzkoušejte třeba PomoDoneApp nebo Forest. Pokud nechcete mít při práci telefon vůbec u sebe, otevřete si tento jednoduchý časovač v prohlížeči. Bude to vypadat nějak takhle:

Střídejte místa, kde se učíte

A připravte tak mozek na to, že vědomosti bude potřebovat i jinde než v místnosti, kde se běžně učení věnujete. Jde o to, aby si vaše hlava na okolní prostředí moc nezvykla a byla připravená na nové podněty, které by vás mohly v budoucnu vystresovat.

Neupínejte se na jeden styl učení

Proč? Ukazuje se, že teorie jednoho stylu učení není platná. Jestli se učíte pouze z videí nebo audiomateriálů, možná se tak ochuzujete o informace, které by se vám do hlavy dostaly při čtení, a naopak.

Zapomeňte tedy na to, že se nejlépe učíte, třeba když si věci píšete, a vystřídejte při učení co nejvíc technik a stylů. Učení nebude taková rutina.

Reklama
Reklama