V čem jsou silné stránky Midjourney a kde všechny ostatní s přehledem válcuje Ideogram? Ideo… co? Pojďte se s námi zorientovat ve světě obrázků kreslených umělou inteligencí.

Autor je propagátor a lektor AI. Pomáhá lidem i firmám s pochopením, k čemu se jim umělá inteligence může hodit a jak ji prakticky využít. Na webu kapler.cz poskytuje rady a návody a píše o AI novinkách.

Pěti různými systémům generativní umělé inteligence, které vám na počkání vykreslí obrázky na přání, jsme zadali jednoduchý úkol: navrhněte nám obálku časopisu Forbes. Výsledek vám napoví, kde jsou silné a slabé stránky nejoblíbenějších nástrojů generativní AI.

Konkrétní zadání pro jazykové modely mi pomohl vytvořit ChatGPT. Prompt je záměrně v angličtině, neboť některé z nástrojů rozumějí zadání pouze v tomto jazyce a chtěl jsem zde porovnat různé nástroje se stejným zadáním.

Ze stejného důvodu je také použit dlouhý detailní popis, ačkoli některé nástroje si umějí podrobnosti do popisu přidat samy.

Midjourney

Cena: od 10 dolarů měsíčně (8 dolarů při roční platbě), což dostačuje pro cca 200 AI obrázků

Nejznámější generativní AI pro tvorbu obrázků. První veřejná verze se objevila v červenci roku 2022, dnes už mají uživatelé k dispozici šestou verzi modelu. Ta na rozdíl od předchozích zvládá výborně i běžné zadání bez specifických formulací (i v češtině), netrpí tolik medializovanými problémy typu příliš mnoho rukou či prstů u postav, částečně si poradí i s textem.

Kromě kvality výstupu je předností Midjourney mnoho velmi detailních možností nastavení. Jejich využití je ale velmi neintuitivní kvůli nepřehlednému rozhraní služby Discord, kterou zatím musejí uživatelé pro zadávání svých požadavků používat.

Adobe Firefly

Cena: 25 generování měsíčně zdarma, od 5,58 eura měsíčně (100 AI obrázků)