Včera byl první podzimní den. Dorazilo roční období, před kterým nás během první vlny pandemie na jaře varovali, že bude těžké. Nejistota sílí, plánovat se téměř nedá, a hlavně konec nutných omezení je zatím v nedohlednu a naopak se rýsují omezení nová.

Podobně zákeřně jako koronavirus se šíří nepříjemná atmosféra a nespokojenost. Je to přirozená reakce na nestabilitu – lidská povaha neznámé špatně snáší.

Rozpoložení naší mysli je však do určité míry naše volba. Ano, negativní nálada je nakažlivá, ale s emocemi je potřeba vědomě pracovat. Jak se tedy aktivně bránit infekční trudnomyslnosti?

Soustřeďte se na své hranice

Všimněte si, že ten, kdo pravidelně šíří špatné zprávy a stěžuje si na krutý osud, se málokdy soustřeďuje na jejich řešení. Máte v okolí takového člověka, se kterým nelze debatovat déle než pár minut, protože jinak si připadáte jako vymačkaný citron?

Nenechte se semlít pocitem viny, který vám našeptává, že není slušné se vůči negativitě dotyčného právem vymezit. Nikomu nepomůžete tím, že se necháte zavléct do jeho temné myšlenkové bažiny. Pro chronického stěžovatele jsou momentální vládní opatření učiněnou vodou na jeho mlýn, točící se v pohledu, že svět řídí zlosynové.

Pokud si od podobně toxického člověka nemůžete udržet odstup, slušně se ho zeptejte, jak by otázku, na kterou si tolik stěžuje, sám řešil. Tím ho alespoň načas neutralizujete.

Nic nesmí vzít váš klid

Hádat se, především v online prostředí, je ztráta vašeho času. Jste-li zavlečeni do diskuse, ať už ve fyzickém, nebo virtuálním prostředí, a ztratíte v ní nervy, onomu rozsévači „blbé nálady“ se podařilo zbavit vás racionálního uvažování. Pouze s jasnou myslí můžete vidět situaci s nadhledem a rozvahou.

Nesnažte se nikoho napravit

Respektujte odlišný názor, i když s ním absolutně nesouhlasíte. Neznamená to, že měníte své zásady, jen si chráníte životní energii, která není nekonečná. Určité osoby nejsou ochotny změnit svůj pohled na věc za nic na světě a argumentovat s nimi je marnost sama.

Umlčte vnitřního kritika

Nejtěžší je si přiznat, že někdy jsme zdrojem pořádné negativity my sami a dokážeme se úzkostnými myšlenkami natolik otrávit, že by to okolí za celý den nesvedlo. Opět to může být přirozená reakce na momentální chaos a nejistotu.

Zde pomůže pouze fyzická aktivita (ideální je procházka), 10 minut soustředěného dýchání a uvědomění si, že cokoli, co momentálně prožíváte – strach, vztek nebo jiný typ frustrace –, je v pořádku.