Je jedno, jestli jste si spletli datum a nedorazili na schůzku, nebo jestli jste omylem poslali soukromý e-mail všem v práci. Zkrátka a dobře jste udělali hloupou chybu a teď se cítíte děsně.

Co s tím?

Gretchen Rubin, autorka skvělého podcastu Happier, doporučuje vzpomenout si na příběh z roku 1999, kdy vědci z NASA také udělali hloupou chybu, a pohřbili tak projekt za 125 milionů dolarů. Neznáte ho? Čtěte dál!

Sonda Mars Climate Orbiter, kterou na červenou planetu vyslali, měla zkoumat místní klimatické podmínky a pátrat po výskytu vody a oxidu uhličitého. To se ale nestalo. Krátce poté, co se přiblížila k Marsu a zažehla své motory, s ní totižnebylo možné navázat spojení. Důvod?

Vědci zapomněli při výpočtu trajektorie převést stopy na metry, a jeden tým tak pracoval s jednotkami metrického systému, zatímco druhý s těmi imperiálními.

Sonda tedy v důsledku této chyby shořela v řídké atmosféře Marsu, protože se dostala blíže povrchu, než bylo původně plánováno.

Vidíte, chybujeme všichni. A co je hlavní ‒ chybují i ti nejlepší. Takže se ze své chyby poučte, ale zbytečně se jí netrapte.