skip to main content
Jak být lepší

Jak si udržet pozornost a efektivně pracovat na více projektech najednou

Říká se tomu multiteaming a je to něco, k čemu přistupuje stále více korporací. A pokud pracujete na volné noze, práci v různých týmech a na několika projektech najednou znáte víc než dobře.

Je dynamická a je to výzva. Někdy jí je ale tolik, že se ani nenadějete a už se v ní topíte, jste ve stresu, nestíháte a jste rozladění z ostatních. Přitom má skutečnost, že můžete pracovat paralelně na různých úkolech a ve skupinách s odlišnými lidmi i spoustu výhod. Třeba tu, že se od nich můžete leccos naučit a sami sebe posouvat dál.

Ne nadarmo podle průzkumu tímto stylem pracuje jen v Evropě a Americe 65 procent lidí, jejichž profese nějak souvisí s vědomostmi (typicky vědci, ale třeba taky inženýři). Potřeba přepínat pozornost z projektu na projekt je dnes ale stále běžnější v jakémkoli odvětví. Proto nabízíme několik rad, jak se z ní nezbláznit. 

Určete si posloupnost 
Různé projekty znamenají také různé deadliny a vaším nejdůležitějším úkolem, pokud chcete všechno zvládnout s grácií, je přiřadit jednotlivým povinnostem správné pořadí.

Je to zásadní a strategické rozhodnutí, takže si na něj vyhraďte dostatek času a klidu a reálně si rozvrhněte, co a kdy budete dělat. Cílem je vytvořit si přehledný jízdní řád, o kterém budete vědět, že odpovídá termínům i tomu, jak je ve vašich silách je zvládnout.

Reklama

Jedno po druhém 
Jakmile budete mít harmonogram práce hotový, snažte se do něj už nezasahovat a měňte ho jen v nejnutnějších případech. Cíle určené máte, teď musíte jet podle plánu.

Až ho začnete plnit, věnujte se vždy jen jednomu úkolu, nepřeskakujte mezi nimi, nemultitaskujte, to je cesta nestíhacího pekla. Jak toho dosáhnout, víte – sedněte si ke stolu, na telefonu vypněte notifikace a ideálně i zvonění, na počítači shoďte lištu s maily a začněte. Pár hodin intenzivní nerušené práce dokáže neuvěřitelné věci. K další položce na seznamu přejděte, až budete mít hotovo. 

Komunikujte 
Při práci v různých týmech, kdy jsou jejich členové na sobě závislí, je komunikace a to, že každý ví, na čem ostatní zrovna pracují, jedna z nejpodstatnějších věcí. Dejte proto svým kolegům vědět, kdy se ke svému kusu práce dostanete a kdy mohou čekat, že ji odevzdáte.

Předplatné Forbesu

Respektujte své místo
Při multiteamingu se vám může jednoduše stát, že zatímco jeden tým budete vést, ve druhém budete prostě jen člen, který má za úkol přispět svým know-how. Umět mezi tím přepínat je i o zvládání vlastní psychiky a o tom, že všechny tyhle svoje role přijmete a budete se v daném týmu podle nich chovat. Součástí každého jste z nějakého důvodu a vaším úkolem je ho naplnit. Nic víc, nic míň. 

Buďte otevření
Vy závisíte na ostatních a ostatní na vás. Tak to prostě je. Proto si musíte věřit a nepracovat sólo. Každý tým bude navíc pravděpodobně fungovat trochu jinak a vnitřní chemie bude specifická a vy byste to měli vnímat a pokusit se přizpůsobit. Jedině tak se budete všichni posouvat dál a budete mít i možnost se od sebe vzájemně něco naučit.