skip to main content
Jak být lepší

Sedm jednoduchých aktivit, kterými si snadno a rychle vyčistíte hlavu

Každému z nás proletí denně hlavou údajně až 50 tisíc myšlenek, a tak se není co divit, že se často tak špatně soustředíme a ztrácíme v tom, co jsme vlastně chtěli dělat. Podle studie, která vznikla před lety na Harvardu

, strávíme skoro polovinu času, kdy jsme vzhůru, přemýšlením o něčem jiném než o tom, co zrovna děláme. Místo toho, abychom byli mindful, jsme tedy mindless a podle výzkumníků je to i jeden z důvodů, proč se můžeme cítit nešťastní. 

Asi nejosvědčenějším způsobem, jak se této roztěkanosti zbavit, je začít meditovat. Pomoct si můžete ale i drobnými činnostmi, které vás donutí se soustředit. Vyzkoušet můžete třeba tyto:

Zahrajte si
Hudbu. A pokud to moc neumíte, tím lépe. Aby vaše hraní bylo skutečně mindful, musíte se soustředit na ně jako takové, a ne na to, abyste neudělali chybu nebo se zlepšovali. Pokud tedy hrajete dobře, snažte se to chvíli dělat jen tak. Pokud ne, prostě hrajte, a pokud nemáte hudební sluch vůbec, pořiďte si třeba rumba koule nebo si od dětí půjčte xylofon a chvíli se jen tak bavte.

Jděte na procházku
Ideálně někam do přírody, abyste mohli pozorovat a vnímat, že vás obklopuje něco jiného než městský ruch. Vítr, barvy, a když budete mít štěstí, třeba potkáte i nějaké zvíře.

Reklama

Pohrabte se v hlíně
Máte zahradu? Výborně. Pokud nemáte, zkuste si pořídit záhon na komunitní zahradě, na péči o něj je skvělé snad všechno. Nejenže si třeba vypěstujete vlastní jahody, ale sázení i pravidelné pletí vám vyčistí hlavu dokonale. Odolejte ale u toho pokušení a pracujte v tichu. Jen vy a rostliny. 

Něco upečte
O pečení se říká, že je to věda, a něco na tom je. Pokud nebudete sledovat dané postupy, tak se vám vaše snažení s velkou pravděpodobností nepovede, a přesně proto je pečení dobrou mindful aktivitou.

Předplatné Forbesu

Vyberte si recept, který neznáte a který není úplně jednoduchý, ujistěte se, že máte všechny potřebné ingredience, připravte si je, ať později nezačnete zmatkovat, a ponořte se do toho. Když to vyjde, bude vás na konci vašeho snažení čekat sladká odměna. 

Krájejte 
Nejste na sladké? Pak zkuste připravit třeba domácí dušené zelí. Ale hezky z čerstvé hlávky, kterou si sami nožem zpracujete na úhledné, tenké nudličky. Chvíli to potrvá, budete muset dávat pozor a přesně to chcete.

Malujte 
Jen tak. Nebo si pořiďte omalovánky. Ty pro dospělé jsou pořád v kurzu. Nepřetáhnout není jen tak.

Foukejte bubliny 
Jestli máte děti, budou nadšené a budou se vám bublifuk patrně snažit sebrat, zkuste ale chvíli odolat a foukat sami. Kromě soustředění (třeba na to, abyste udělali co největší bublinu) totiž mimoděk potrénujete i hluboké dýchání, což vaši mysl také osvěží.

Prostě vnímejte, co děláte 
Nezaujala vás ani jedna z navrhovaných činností? Pak si zkuste tu svou najít sami. Důležité je, abyste se soustředili a prožívali jen to, co zrovna děláte, třeba to, že si čistíte zuby nebo se sprchujete, a vnímali u toho například pohyby kartáčku a vůni pasty nebo sprchového gelu a to, jak vám po těle teče voda.