Existují tisícovky kryptoměn – od bitcoinu přes ethereum a dogecoin až po coiny, o kterých jste nikdy neslyšeli a pravděpodobně ani neuslyšíte. Na nováčka ve světě kryptoměn může to množství působit až nezvládnutelně.

Pro každého, komu současný stav kryptosvěta připadá jako nepřehledná změť, tu máme top 10 kryptoměn seřazených podle jejich tržní kapitalizace, neboli celkové hodnoty všech jejich coinů, které jsou v současné chvíli v oběhu.

1. Bitcoin (BTC)

Tržní kapitalizace: více než 641 miliard dolarů

První a stěžejní kryptoměnu bitcoin (BTC) založil v roce 2009 kdosi pod pseudonymem Satoši Nakamoto. Tak jako většina dnešních kryptoměn funguje bitcoin na blockchainu, což je technologie, která veškeré transakce distribuuje v síti složené z tisíců počítačů.

Vzhledem k tomu, že nové coiny musí být na takzvaném distribuovaném ledgeru verifikované vyřešením kryptografického rébusu, což je proces zvaný „proof of work“, je bitcoin bezpečný a odolný proti podvodníkům.

Jeho cena se postupem času dostala do neočekávaných výšin a jeho název se stal mezi laickou veřejností téměř synonymem pro všechny kryptoměny. Před pěti lety se dal jeden bitcoin pořídit za pět set dolarů. V červnu už činila cena jednoho bitcoinu více než 32 tisíc dolarů. To je růst o přibližně 6 300 procent.

2. Ethereum (ETH)

Tržní kapitalizace: více než 307 miliard dolarů

Ethereum je současně kryptoměna a zároveň blockchainová platforma. Obzvlášť v oblibě mají ethereum vývojáři kvůli celé řadě technologických možností, jako jsou nezaměnitelné tokeny (NFT) nebo takzvané chytré kontrakty, které se uvedou automaticky v platnost v okamžiku, kdy jsou splněny potřebné podmínky.

Také ethereum zaznamenalo ohromující růst. Za pouhých pět let vyletěla jeho cena z jedenácti dolarů k více než 2 500 dolarům, což je nárůst o více než 22 tisíc procent.

3. Tether (USDT)

Tržní kapitalizace: více než 62 miliard dolarů

Oproti jiným formám kryptoměn je tether stablecoin, což znamená, že je krytý fiat měnami typu amerického dolaru nebo eura a hypoteticky by měl zachovávat hodnotu úměrnou právě k nim.

Teoreticky to znamená, že cena tetheru by měla být konzistentnější, než je tomu u jiných kryptoměn. Proto si ho oblíbili zejména takoví investoři, kterým extrémní volatilita jiných kryptoměn zase tolik nevyhovuje.

4. Binance coin (BNB)

Tržní kapitalizace: více než 56 miliard dolarů

Binance coin je forma kryptoměny, kterou lze použít k obchodování a placení poplatků na Binance, což je jedna z největších kryptoměnových burz na světě.

Od své premiéry v roce 2017 už však Binance coin přerostla svůj původní účel. Nyní se dá i tahle kryptoměna použít k obchodování, procesování plateb či třeba zamluvení služeb souvisejících s cestováním. Stejně tak se dá směňovat za další formy kryptoměn, jako je ethereum nebo bitcoin.

Cena BNB činila v roce 2017 pouhých 0,10 dolaru; v červnu 2021 už však vystoupala na více než 350 dolarů, což je pokrok o více než 35 tisíc procent.

5. Cardano (ADA)

Tržní kapitalizace: více než 51 miliard dolarů

Cardano vstoupilo na kryptoscénu relativně pozdě. Zajímavá je na něm především jeho časná podpora validačního principu „proof of stake“.

Tato metoda urychluje čas transakce a snižuje energetickou náročnost a environmentální dopad tím, že eliminuje kompetitivní aspekt validace transakcí založený na luštění rébusu, na němž funguje například bitcoin. Cardano současně funguje obdobně jako ethereum v tom, že umožňuje chytré kontrakty a decentralizované aplikace.

ADA token Cardana měl v porovnání s jinými velkými kryptocoiny celkem pozvolný nárůst. V roce 2017 byla cena ADA 0,02 dolaru. V červnu 2021 činila jeho cena 1,50 dolaru. To je nárůst o 7 400 procent.

Článek je rozdělený na dvě části, pokud si chcete přečíst jeho zbytek, klikněte na následující tlačítko.