Karanténa byla velkým testem našich rodinných vztahů a letošní prázdniny také rozhodně nejsou zalité sluncem. Co dělat, když máte pocit, že na rodičovském poli neustále selháváte?

Platí tu podobná poučka jako v jiných krizových či náročných situacích. Zastavte se a nadechněte se. Pořádně zhluboka.

A pak se jen společně s ratolestmi oddejte lelkování. Zahálet se musí umět a možná ze začátku uslyšíte od potomků námitky, že „tohle je ale příšerná nuda“. Vytrvejte.

Kreativní ne-zábava

Zatímco v karanténě jsme denně měli dodržovat pevně stanovený řád, abychom z nečekané situace vyvázli psychicky zdraví, momentálně si můžeme dovolit všechen program vynechat. Nejste špatní rodiče jen proto, že jste teď dětem nenaplánovali kurz mandarínštiny a nepilujete s nimi tenis.

Právě díky času, který není nijak organizovaný, totiž vznikají ty nejtvořivější nápady. Na otázku „A co dnes budeme dělat?“ můžete odpovědět, že to, co vymyslíte společně. Nebo nechte iniciativu na svých ratolestech, většina z nich bude mít ze zodpovědnosti radost.

Ticho léčí

Jděte příkladem a natáhněte se na zem, jen zhluboka dýchejte. Pár minut bez intenzivních myšlenek ostatně denně potřebujeme pro psychické zdraví všichni. Až se vás syn či dcera zeptají, co to provádíte, vyzvěte je k tomu, ať si tohle meditativní cvičení zkusí taky.

Tančete jako o život

Když už doma nevíte, kudy kam, a máte pocit, že na vás vše padá, zkuste uvolnit tenzi zběsilým tancem. Čím šílenější kreace, tím lepší. Napětí z vás spadne, děti si sice nejdřív budou myslet, že vám přeskočilo, ale pak se budou smát (a možná i křepčit) společně s vámi. Není důvod sázet na zkostnatělou představu rodičovské autority, když jste jen člověk, který potřebuje upustit páru.

Dobrého pomálu

Chcete jít o víkendu do muzea, pak do cukrárny a pak na hřiště? Zážitky raději dávkujte, víc si je pak vychutnáte a nebudete vystresovaní z toho, že opět nestíháte.

Vychutnávejte si maličkosti

V případě, že chcete, aby potomek uměl ocenit malé, ale podstatné radosti všedního dne, musíte mu ukázat, jak na to. Kdy naposledy vás děti viděly v klidu pít čaj a užívat si četbu knihy? Ano, ten úklid počká, stejně jako e-maily.