Talentovaný fotbalista a zároveň mimořádně aktivní podnikatel. Spojení, které Jakubovi Janktovi před dvěma lety vyneslo nálepku člena Forbes výběru 30 pod 30.

Teď se jeden z nejlépe placených fotbalistů Česka spojuje s tuzemským byznysem ještě více – minimálně na rok své jméno svázal s pražskou Spartou vlastněnou miliardářem a čtvrtým nejbohatším Čechem Danielem Křetínským.

Do jednoho z nejslavnějších celků v republice přichází šestadvacetiletý sportovec na roční hostování ze španělského Getafe, které jej loni koupilo a podepsalo pětiletý kontrakt. „Pro Spartu jsem se rozhodl proto, že se mi ten klub poslední dobou strašně líbí,“ komentoval Jankto svůj přesun pro klubovou televizi.

Ramba
Vydání Forbesu Ramba

„Hned jsem věděl, že Sparta je správný klub a že budeme moci dát lidem to, co tady nebylo poslední roky. Jsem tady kvůli vítězství,“ narážel fotbalista na skutečnost, že klub, zvyklý sbírat vavříny, poslední roky výsledkově strádá.

Jen si to shrňme: letenský celek získal za osmnáct let spjatých s Křetínským pouhé čtyři tituly a jen jedinkrát si zahrál prestižní Ligu mistrů (naposledy v sezoně 2005/2006).

V kvalifikaci o evropské poháry přitom neuspěl ani letos. I kvůli tomu čítá kumulovaná ztráta neúspěšné Sparty pod vedením jinak velmi úspěšného byznysmena už jednotky miliard korun.

Do Česka, kde Jakub Jankto mimo jiné roky podniká v esportu, gastronomii nebo s nemovitostmi, se reprezentační záložník s vynikající levačkou vrací po osmi letech. Těžko ale jeho návrat spojovat s byznysem – Jankto byl zvyklý své podnikatelské aktivity řešit na dálku.

Řízení v esportové organizaci Sampi, kterou založil na podzim 2018, navíc nedávno předal kolegům a zůstal v roli majitele.

„Teď už jsem cítil, že se potřebuju vrátit sem. Myslím si, že Sparta je pro mě ideální klub. Doufám, že to nebude jenom na rok a že mě potom třeba Sparta koupí, budoucnost bude daleko zářivější a já tu budu moci strávit třeba několik šťastných let,“ dodal pro sparťanskou televizi.

Příchod odchovance pražské Slavie k jejímu největšímu rivalovi se pro mnohé může jevit jako překvapivý. Tím spíše, když letenští znovu nebudou hrát evropské poháry a poměřovat se s těmi nejlepšími na kontinentu.

Pravdou však je, že Sparta ani hráč tímto krokem nemohou příliš ztratit. Jankto se na českých trávnících může rozehrát a vrátit do formy, klub minimálně na rok získá zkušeného křídelníka, o něž má ve svém kádru nouzi.

Podle dostupných informací navíc za přijatelných podmínek – Sparta by měla hradit pouze Janktův plat, který přitom bude podstatně nižší oproti gáži v Getafe, kde 24. nejlépe placený český sportovec loňské sezony pobíral přes padesát milionů ročně.

Jankto, který ze Slavie odešel v osmnácti letech do italského Udinese, je v posledních měsících už několikátým hráčem, který kopal za jedno z „pražských S“ a později oblékl dres i toho druhého. Před startem sezony získala Sparta z Lokomotivu Moskva také reprezentačního útočníka Jana Kuchtu, který ještě nedávno nastupoval za sešívaný celek z Edenu.

Do španělského Getafe přestoupil Jakub Jankto vloni v létě z italského Janova v přepočtu za 150 milionů korun. V celku na předměstí Madridu se mu nicméně v první sezoně příliš nedařilo, mimo jiné i kvůli vleklému zranění a hernímu systému, v němž se ztrácely Janktovy přednosti: rychlé náběhy a centry.

Jako jedno z jeho možných působišť se uplynulé týdny skloňoval i turecký Beşiktaş Istanbul.