Už to vědí i meteorologové a aplikace s počasím v mobilech – o víkendu přijde zima. Dokonce má sněžit.

V neděli má totiž na HBO premiéru poslední, osmá řada seriálu Hra o trůny s podtitulem Winter Is Coming. Blázinec, který se kolem nejsledovanější a nejstahovanější televizní show roztáčí, zjevně zasáhl už i matku přírodu.

Finální díl dosud poslední série si připsal americký rekord, když se na něj na jaře 2017 dívalo 30 milionů lidí. Ačkoli celosvětová data o sledovanosti HBO nezveřejňuje, odhaduje se, že jednotlivé epizody jsou na tom podobně jako finále Ligy mistrů – tedy že si je po světě naladí nějakých 150 až 200 milionů lidí. Další desítky milionů je pak zhlédnou v aplikacích HBO Go nebo na Amazonu. A podle žebříčku serveru TorrentFreak byla GoT mezi lety 2012 a 2017 nejvíc pirátsky stahovanou televizní show.

Úspěch fantasy seriálu o krvavých osudech sedmi království a jejich boji s armádou zombíků, jejichž řady naposledy posílil i drak, přinesl HBO nový byznys – stanice v uplynulých letech začala ve velkém licencovat značku Game of Thrones různým výrobcům. To pro kabelovku do té doby nebylo vůbec běžné, zkušenosti s tím měla hlavně hollywoodská studia u trháků typu Avengers nebo Star Wars.

Takže pokud se na nedělní premiéru chcete opravdu důkladně naladit, máme pro vás pár tipů. Jen je třeba se rozhodnout, zda pojedete spíš ve stylu Starků, Targaryenů, Lannisterů, nebo snad nočních chodců.

HBO má podle stanice CNBC na šest desítek licencí a byznysových partnerů, kteří vyrábějí hlavně merchandising. Najdete mezi nimi ale také opravdové ikony: obuv s motivem GoT dodává Adidas, módní doplňky značka Danielle Nicole, oblečení návrhář John Varvatos, destiláty má na starosti koncern Diageo, pivo vaří Ommegang. Prostě si stačí jen vybrat…

Boty

Adidasky s označení Ultraboost X Game Of Thrones není problém v Česku koupit, cena se pohybuje kolem čtyř tisíc korun.

Módní doplňky

Většina kabelek nebo batůžků od značky Danielle Nicole ze sortimentu už je vyprodaná, ale pořád jsou k dostání ještě tašky přes rameno za 78 dolarů.

Oblečení

Známý newyorský návrhář John Varvatos oznámil exkluzivní spolupráci s HBO celkem nedávno. Trička nebo vesty na motivy GoT už měly být v prodeji – jeho online obchod, kde si lze objednat zboží i do Česka, zájemcům ale stále říká, že si ještě musejí počkat.

Kravaty

K dispozici jsou i GoT kravaty nebo manžetové knoflíčky. Většina vázanek je stále k dispozici, jedna vyjde na 1348 korun.

Make-up

Americký brand Urban Decay, který spadá pod francouzskou skupinu L’Oréal, začne v neděli 14. dubna prodávat speciální edici make-upu. V krabičce bude i malý železný trůn…

Whisky

Britský konglomerát Diageo je největším světovým producentem destilátů a s HBO spolupracuje už několik let. Na trh vypustil jednak kompletní řadu skotské whisky podle jednotlivých rodů ze seriálu, jednak speciální edici Johnnieho Walkera s titulem White Walker. Ceny jdou od tisícovky nahoru.

Pivo

Pivovar Ommegang z Cooperstownu v americkém státě New York se zaměřuje na speciální belgická piva. Poetika Game Of Thrones se k němu dobře hodí. V Česku tohle pití snadno nezískáte, ale třeba v Bruselu se sehnat dá.

Sušenky

Oreo jsou pro Američany něco jako pro Čechy bébéčka. Oboje sušenky ostatně vyrábí stejný koncern Mondeléz, který se s HBO dohodl na exkluzivní řadě, jejíž horní piškot nezdobí nápis Oreo, ale vždy symbol některého z rodů GoT. Takže až půjdete příští týden do supermarketu, mějte oči na stopkách, je to limitovaná produkce.

Hračky

No a pak tu máme záplavu různých figurek, hrníčků, postaviček, polštářů, plyšáků, přívěsků… Stačí si jen do vyhledávače zadat Game of Thrones a už se to na vás valí. Některé vyrábí Funko, jiné společnost Dark Horse a další – výběr je opravdu široký, a to i v českých e-shopech.