skip to main content
Byznys

Jaké akcie kupovat? Vakcína proti covidu může pomoct kasinům i výletním lodím

Vakcínu proti koronaviru vyhlíží netrpělivě snad celý svět. Někteří ale z jiných důvodů než kvůli zdravotním obavám nebo chuti co nejdříve zase cestovat. Na blížící se schválení očkovací vakcíny se těší i na Wall Street. Některé akcie by se po něm totiž mohly stát zlatým dolem.

„Vakcíny proti covidu-19 rychle vznikají a navzdory značné nejistotě je pravděpodobné, že alespoň jedna vakcína bude schválena letos na podzim,“ předpovídali analytici z Goldman Sachs minulý měsíc. Dostatečně rychlý vznik vakcíny a její rozsáhlá distribuce začátkem příštího roku podle firmy přispějí k rychlejšímu zotavení ekonomik.

Analytici pracující pro Stifel nedávno vypíchli několik firem z oblasti pohostinství a volnočasových aktivit, jejichž akcie by mohly ze začátku očkování a celosvětového uvolnění restrikcí přímo těžit.

Najdete mezi nimi firmy zaměřující se na vyhlídkové plavby jako Carnival, Lindblad Expeditions a OneSpa World, provozovatele kasin Caesars Entertainment a Las Vegas Sands nebo Sea World, firmu provozující zábavní parky.

Akcie všech těchto společností utrpěly začátkem roku, když veškeré cestování náhle přestalo, pořádné ztráty. Carnival se letos propadl o 65 procent, OneSpa World o 55 procent a Sea World skoro o 40 procent.

Jakékoli akcie související s vyhlídkovými plavbami ty ostatní překonají.
Reklama

Během schůzky zástupců cestovního ruchu v Miami minulý týden představitelé plavebních společností důrazně volali po znovuobnovení provozu.

„Už stačilo. Je to víc než šest měsíců. My jako odvětví, my jako společenství jsme se naučili hodně o tom, jak žít s covidem,“ prohlásil Frank Del Rio, ředitel firmy Norwegian Cruise Line, která se zaměřuje také na plavby.

I když ve Stifelu uznávají, že ze zlepšení pandemické situace bude profitovat drtivá většina akcií, říkají, že „jakékoli akcie související s vyhlídkovými plavbami ty ostatní překonají“.

Zejména věří OneSpa Worldu a Lindblad Expeditions, které oba nedosahují hodnotou ani na miliardu dolarů. „I když logické by bylo sázet na obnovení odvětví prostřednictvím velkých hráčů, vidíme větší potenciál v menších firmách,“ tvrdí analytici.

Předplatné Forbesu

Podle Stifelu má právě díky své menší velikosti Lindblad výhodu, protože se tak snižuje počet pasažérů, o jejichž bezpečí a zdravotní stav se musí posádka starat. Na druhé straně OneSpa World, který se zaměřuje na wellness vybavení na lodích i v běžných hotelových resortech, považují v Stifelu za sázku na jistotu. K tomu, aby společnost nebyla ve ztrátě, potřebuje OneSpa World nalákat jen 11 procent pasažérů a je pravděpodobné, že bude těžit z věrnostních poukazů, které běžní provozovatelé výletních lodí dali svým zákazníkům, aby si plavbu zaplatili i v budoucnu.

Na světě se koronavirem nakazilo už 30 milionů lidí, více než 6 milionů z toho ve Spojených státech. Americká vláda finančně podpořila tři snahy o vývoj vakcíny, které jsou v současnosti ve třetí fázi testování. Na jejich vývoji se podílejí firmy jako Moderna, AstraZeneca nebo Pfizer, ale i Oxfordská univerzita.