Loni dostal nálepku „úplně nejhorší, historicky ve všem“. Letos už se v průzkumu Místo pro život vyšplhal z poslední dvanácté na třetí pozici. Karlovarský kraj, o kterém je každoročně slyšet, když v Karlových Varech probíhá mezinárodní filmový festival, se pomalu odráží ode dna.

A jak se shodli hosté diskusního fóra Úplně nejlepší kraj, pořádaného Forbesem spolu s Karlovarským krajem, pomoci může dálnice, nové pracovní síly, větší nabídka bytů, umění a také příroda.

„Budoucnost kraje stojí na lázeňství a průmyslu. Tím směrem bychom chtěli jít. Myslím, že za uplynulý rok jsme udělali kus práce, máme zase o kousek víc dálnice na Prahu a věřím, že v roce 2027 bude stát celá,“ prohlásil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

„Zvládli jsme se ctí covidovou i ukrajinskou krizi a nově u nás začalo pracovat dva a půl tisíce ukrajinských uprchlíků. Jsou mezi nimi lékaři, architekti, učitelé. A pomalu se vrací i čeští a němečtí turisté, kteří věřím že postupně nahradí ruskou klientelu,“ navázal.

Přítomní hosté nicméně upozornili na fakt, že kraj se málo věnuje propagaci svého regionu a lidé mnohdy ani netuší, co za krásy ukrývá a jaké nabízí možnosti a vyžití.

„Je tu nádherná příroda, toho by se mělo využít. Rádi bychom na horách postavili domy, které by do krajiny citlivě zapadly. Rozhodně bychom z toho nechtěli udělat druhý Špindlerův Mlýn,“ zdůraznil Lukáš Zrůst, spoluzakladatel investiční skupiny Progresus.

„Jde jen o to využít okolní přírodu, ať už to jsou hory, rašeliniště, nebo i lázeňské procedury. Je to o tom krásném způsobu života v rámci regenerace. Místo bych zachoval a jen ho propojil moderní technologií, aby mohli třeba programátoři dopoledne kódovat a odpoledne se vydali do lesů na kolo nebo v zimě na lyže,“ popsal svou představu.

Podle architekta Vítka Másla je jednou z cest, jak zabránit odchodu lidí z kraje, větší nabídka bydlení. V Praze je už dnes téměř nedostupné, a vzhledem k tomu, že v budoucnu propojí obě města dálnice, mohli by si lidé najít nový domov právě ve Varech nebo okolních městech. Právě bydlení i dostatek pracovních příležitostí může být tím, co kraj posune mezi regiony, kde chtějí lidé trávit čas.

Kraj musí lidem ukázat dlouhodobé příležitosti.

„Co lidé hledají? Dlouhodobé příležitosti. A to jim ten kraj musí ukázat. Víc mluvit s investory, aby sem chtěli přicházet, aby tady chtěli stavět nové byty, firmy,“ dodal Tomasz Wiatrak, CEO Orlen Unipetrol. Ten také překvapil tvrzením, že třeba v Polsku, odkud pochází, málokdo o Karlových Varech i filmovém festivalu ví.

S tím souhlasí i výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha. Sám má chalupu v Krušných horách a celý kraj mu přirostl k srdci. „Cítím to tak, že město bude čím dál víc atraktivní i mimo festival. Každý úsek dálnice pomáhá, zjednodušuje se tím dostupnost z Prahy a myslím, že pomoci může i samotné umění. Jen by si to měli uvědomit politici a více kulturu podpořit,“ prohlásil.

Přitom právě propojení světa byznysu a umění je cesta, která by mohla regionu přinést další rozvoj. „Mojí radou je, aby pan hejtman více komunikoval s Kryštofem Muchou a ten by svým klientům na festivalu vysvětlil, že tady jsou krásná místa pro život, do kterých mohou investovat své peníze,“ shrnul diskusi Lukáš Zrůst.