Jeden z nejrenomovanějších českých sklářů Lukáš Novák loni uvedl kolekci krystalů nazvanou Pretty Mirage. Ty se v několika prestižních aukcích vydražily za 470 tisíc korun.

Pro velký komerční úspěch se je designér několikrát nominovaný na Czech Grand Design rozhodl uvést ve zmenšené verzi. Objekt o rozměrech třicet krát osm centimetrů je nejprve vyřezán z optického bloku skla a následně ručně vybroušen do přesného tvaru v hrubé ploše.

Poté je v několika fázích dobrušován a na závěr je krystal vyleštěn.

Novák jich vyrobil pouze čtyřiadvacet kusů – každý krystal má své sériové číslo a je designérem signován. Dostupné budou od neděle 26. listopadu od šesté večerní pouze dva dny na webových stránkách umělce a zaplatíte 78 tisíc za jeden.

„Počet se samozřejmě pojí s Vánocemi. Jedná se o počet dní, který jsme všichni jako malí netrpělivě odpočítávali. Každý den byl ale takový malý zázrak, byl prostoupen tajemností i všudypřítomnou září,“ dodává k symbolice projektu.

Sklář, který pochází z Nového Boru a jeho díla byla vystavena v Paříži, Helsinkách, Miláně či Bruselu, chtěl tímto počinem znovu aktivizovat své sběratele.

„Chtěl jsem ještě před koncem roku umožnit zájemcům pořídit si cenově dostupnější verzi krystalu,“ odkazuje k artefaktům vydraženým za téměř půl milionu korun. Proč byste měli uvažovat o koupi zmenšených verzí?

„Umělecká díla přinášejí do prostoru něco, co žádný kus nábytku nedokáže. Je to nadčasovost, řemeslo, ale i určitá forma speciální energie. Krystaly interagují se světlem, díky čemuž umějí rozehrát neuvěřitelně dynamické spektrum barev. Jedná se o zrcadlo, které umí naslouchat svému okolí, protože ho odráží,“ popisuje umělec.

S vizuální kampaní začal designér tam, kde se může zdržovat řada jeho zákazníků: krystaly pod názvem Lil Mirage umístil do restaurací Alma a bister Bjukitchen a Goodlok. Zde jsou také k vidění až do 28. listopadu.