skip to main content
Světový byznys

Jako kdyby zatkli Kučeru. Hvězda ruské kybernetické bezpečnosti byla obviněna ze zrady

Toto úterý pro zaměstnance ruské společnosti Group-IB rozhodně nebylo klidné. V kancelářích proběhly razie a zakladatel společnosti byl dle tiskové agentury TASS obviněn ze sdílení utajovaných dat se zahraniční rozvědkou. Pětatřicetiletý CEO společnosti Ilya Sachkov bude dle informací Forbes Russia zadržen nejméně na dva měsíce.

V případě prokázání viny může být odsouzen až ke dvaceti letům vězení. Společnost obvinění svého šéfa odmítla a stojí si za tím, že Sachkov je nevinný. Firma je spolu se známější Kaspersky Lab největší ruskou společností, která se zabývá počítačovou bezpečností. Podniká tak na stejném poli jako český gigant Avast, který založili Eduard Kučera a Pavel Baudiš.

Group-IB v prohlášení uvedla, že řízení firmy přebírá současný technologický ředitel Dmitrij Volkov. Právníci společnosti budou zkoumat obvinění moskevského soudu vznesené proti Sachkovovi. Dále okolnosti případu společnost odmítá komentovat. „Všechny divize Group-IB budou i nadále fungovat jako obvykle,“ dodal mluvčí.

Pro Ilyu Sachkova je to pád z vrcholu na dno. Mladá hvězda ruské kybernetické bezpečnosti byla v roce 2016 Forbesem zařazena do evropských 30 pod 30. A Sachkov se může pochlubit několika společnými fotografiemi s prezidentem Vladimirem Putinem i dalšími významnými ruskými podnikateli.

Reklama

Jeho společnost, která shromažďuje informace o kybernetických hrozbách, aby pomohla klientům s alokací zdrojů, nedávno přesunula v zájmu expanze své sídlo do Singapuru. Služby Group-IB si vyžádalo několik velkých zahraničních zákazníků, jako například banka Barclays. 

V Rusku mezi její klienty patří finanční giganti jako Sberbank a Alfa-Bank, stejně jako obranná společnost Rostec. Začátkem tohoto roku Sachkov řekl Forbes Russia, že Group-IB se chystá se svými akciemi vstoupit na veřejný trh.

Group-IB je také významným partnerem mezinárodní policejní agentury Interpol a pomáhá při mnoha vyšetřováních globálních kyberzločinců.

V červenci společnost oznámila, že pomohla Interpolu při vyšetřování údajného marockého hackera obviněného z napadení francouzských telekomunikačních společností, bank a nadnárodních korporací. V loňském roce Group-IB dopomohla k zatčení tří mužů v Nigérii kvůli údajnému hacknutí až padesáti tisíc společností a vládních organizací.