Když se Parker Conrad v únoru 2016 loučil se společností Zenefits, ztratil tento bývalý jednorožec pod jeho vedením více než polovinu své hodnoty. Jak později Conrad přiznal, po tomto zážitku měl deprese, seděl doma a neustále sledoval filmy Star Wars.
Nebylo to však to jediné, co dělal. Zatímco americká Komise pro cenné papíry začala vyšetřovat jeho bývalý startup, přišel s novým nápadem v oblasti HR softwaru. Platformu nazval Rippling a v současnosti má hodnotu 11,25 miliardy dolarů.
Výhodou Ripplingu je, že nejen automatizuje mzdy, ale také automaticky spravuje softwarové nástroje, aplikace a pracovní skupiny, které noví zaměstnanci potřebují. Navíc všechny tyto informace aktualizuje, když zaměstnanec povýší, změní skupinu nebo odejde. I když tento druh administrativní práce není zrovna sexy, může ušetřit nespočet hodin času manažerů a s tím spojené náklady.
Společnost se od svého založení rychle rozrůstá. Její roční tržby dnes přesahují 100 milionů dolarů, zatímco v roce 2020, kdy jsme ji poprvé profilovali, činily 13 milionů dolarů.
Stín minulosti se však s Conradem táhl dlouho a do jisté míry je s ním stále. „Na začátku naší práce v Ripplingu bylo mnoho okamžiků, kdy jsme mluvili se zákazníky, které odrazoval neúspěch Zenefits,“ řekl nám Conrad letos na jaře. „Vždycky jsem si myslel, že budeme muset vytvořit produkt, který bude mnohem poutavější, aby lidi přitáhl… Budeme muset být dvakrát tak dobří, abychom to překonali. V určitém okamžiku se však tyto obavy rozplynou, což naši společnost významně popožene vpřed.“
Na začátku byl Conrad plný nápadů na vylepšení a přes jeho minulost nechyběli ani venture kapitalisté, kteří ho byli ochotní podpořit. V současné době se nicméně ocenění technologických společností propadlo a mnoho firem podporovaných rizikovým kapitálem je na samém dně. Conrad je však na pokles připraven, protože v květnu získal od investorů pro Rippling dalších 250 milionů dolarů.
Ačkoli podnikatel odmítl na toto téma poskytnout Forbesu rozhovor (on ani Rippling nechtěli komentovat výši jeho jmění), v květnovém videorozhovoru ze svého domu v San Franciscu uvedl, že Rippling stále disponuje prostředky z předchozího kola financování a nepotřebuje získávat nové investice.
„Důvodem pro mě byla snaha izolovat společnost od případného budoucího makrošoku,“ řekl tehdy. „Tyhle věci neumím předvídat.“ Nyní je jeho druhý startup připraven přečkat bouři s velkým balíkem peněz v záloze. Společnost dosud získala celkem 700 milionů dolarů od předních firem založených na rizikovém kapitálu, mezi něž patří Kleiner Perkins, Sequoia či Initialized Capital.
Aby se Conrad tentokrát vyvaroval chyb, kterých se dopustil při budování startupu Zenefits, začal u personálního složení. Najal například právničku Vanessy Wu, která přišla z veřejně obchodované společnosti LiveRamp, a finančního ředitele Adila Syeda, který dříve pracoval ve společnosti Snap.
Conradovo rozhodnutí získat v květnu prostřednictvím sbírky 250 milionů dolarů se vzhledem k nedávnému poklesu hodnoty technologických akcií jeví jako chytré. Forbes psal o Ripplingu poprvé před dvěma lety, kdy byl součástí seznamu Forbes Next Billion-Dollar Startups 2020. Conrad se snaží pomocí Ripplingu vrátit na výsluní a jeho startup má ambici zjednodušit problematiku HR pomocí softwaru.
Hodnota Ripplingu je nyní 2,5krát vyšší než hodnota Zenefits na vrcholu (4,5 miliardy dolarů). A Conrad, dnes dvaačtyřicetiletý muž se zrzavými vlasy, který vyrůstal v bohaté rodině a navštěvoval Harvard, se díky tomu poprvé stal miliardářem. Stejně tak spoluzakladatel Ripplingu Prasanna Sankar, bývalý hlavní inženýr společnosti Zenefits, má podle našich odhadů majetek ve výši jedné miliardy dolarů.