Pád akciového trhu srazil také čistý majetek nejbohatších podnikatelek Spojených států na 111 miliard dolarů. To je šestiprocentní pokles oproti loňskému roku.

Hranice vstupu do osmého výročního Forbes žebříčku podnikatelek, které si své jmění vydělaly samy, tak od loňska klesla z 225 milionů dolarů na 215 milionů dolarů.

Ze stovky žen v žebříčku jich má 38 majetek menší než v roce 2021, naproti tomu 51 jich zbohatlo. A to včetně sedmi nových příslušnic žebříčku a sedmi, které se do žebříčku vrátily poté, co dříve vypadly.

Mezi zajímavé nové tváře patří filmová hvězda Sandra Bullock, porotkyně investiční soutěže Shark Tank Emma Grede a zakladatelka rozvozu jídel Daily Harvest Rachel Drori.

V čele žebříčku už však tradičně dominují veteránky amerického byznysu. První je pětasedmdesátiletá Diane Hendricks, která od osmdesátých let buduje firmu ABC Supply, velkého dodavatele střešních krytin. Firmu založili s manželem a po jeho smrti – od roku 2007 – ji Diane vede. Majetek matky sedmi dětí odhadl Forbes na 12,2 miliardy dolarů.

Diane Hendricks | Foto John McCormick/Bloomberg

I čtrnáct dalších nejbohatších žen v žebříčku už je v důchodovém věku, což ale neznamená, že by už ve svých firmách nepracovaly.

Druhá nejbohatší žena, osmasedmdesátiletá Judy Faulkner, s majetkem 6,7 miliardy dolarů, zbohatla díky softwaru pro zdravotní péči Epic Systems. Třetí, čtyřiaosmdesátiletá Judy Love, je zase s manželem Tomem ve vedení rodinné sítě téměř šesti set čerpacích stanic.

Mladá krev

První představitelka nové generace podnikatelek je v žebříčku až na šestnáctém místě. Kim Kardashian, s majetkem 1,8 miliardy dolarů, se od březnového rozvodu s Kanyem Westem v žebříčku vyšvihla o 600 milionů dolarů. Vděčí za to zejména úspěchu své značky oblečení Skims. Firma totiž získala od investorů 240 milionů dolarů, díky čemuž dosáhla valuace 3,2 miliardy.

Na 21. místě je nejbohatší třicátnice v žebříčku – Rihanna. Ta se miliardářkou stala díky úspěchu své kosmetické firmy Fenty Beauty, kterou zpěvačka spoluvlastní s gigantem luxusního zboží LVMH. Celkem je miliardářek v žebříčku čtyřiadvacet.

Foto Flickr

Mezi známými členkami žebříčku je také herečka Reese Witherspoon, která s majetkem 430 milionů dolarů figuruje na 65. místě. Zejména proto, že minulý rok prodala svoji produkční firmu Hello Sunshine při valuaci 900 milionů dolarů.

Na 77. místě žebříčku je s majetkem 360 milionů dolarů Emma Grede, CEO firmy Good American. Módní společnost založila s Khloe Kardashian v roce 2016 a je také společnicí ve Skims Kim Kardashian.

Na osmdesáté příčce debutuje Rachel Drori, které úspory 25 tisíc dolarů stačily na rozběhnutí firmy na dovoz mražených jídel Daily Harvest. Hodnotu jejího majetku odhadujeme na 350 milionů dolarů.

Z populárních jmen figuruje v žebříčku také herečka Sandra Bullock, která dokázala i po padesátce vydělávat díky filmu. S majetkem 225 milionů dolarů je na 96. místě.

V poslední desítce stovky nejbohatších amerických podnikatelek jsou i dvě tenisové hvězdy. Serena Williams, ačkoli v posledních letech už téměř nehraje, je s majetkem 260 milionů na devadesátém místě a Maria Šarapovová s 220 miliony obsadila 97. pozici.