Vznik parfému doprovází určitá magie. A nejen ta chemická. Jeho tvůrce musí být člověk, který se vyzná nejen v chemických sloučeninách, ale má také velké povědomí o historii, malířství, architektuře, módě i filmech.

Ze své mysli pak jako ze šuplíků tahá výjevy a scenerie, které budou vodítkem k tomu, aby dokázal namíchat vůni, co ve vás vzbudí emoce. Protože o ty jde ve světě parfémů především.

Proto není překvapivé, že někteří tvůrci vůní si vybrali konkrétní filmy, které jim posloužily jako předlohy pro jejich kreace. Myšlenka je to vpravdě poutavá: jak asi voní páteční noc v newyorském baru, kde hrdinky seriálu Sex ve městě popíjí svůj Cosmopolitan? Nebo neohrožený Rick Blaine z Casablancy?

Zde jsou parfémy, jejichž vznik je přímo spojen s konkrétním filmem či hercem.

Casablanca, Swiss Arabian

Ačkoliv film získal v roce 1944 tři Oscary a má dodnes status kultovního snímku, byl po svém uvedení kritizován za použití příliš mnoha klišé i politické propagandy. Ústřední love story mezi postavami, které ztvárňují herci Humphrey Bogart a Ingrid Bergman, inspirovala značku Swiss Arabian, aby uvedla parfém Casablanca.

Voní po mořské soli, ovoci naloženém v cukru, růžovém máslu a pačuli. Je to vůně melancholická, sladkobolná a okamžitě zapamatovatelná.

Inception, Zarkoperfume

Díky snímku režiséra Christophera Nolana Počátek se nizozemský parfumér Zarko Pavlov rozhodl namíchat stejnojmennou vůni. Počátek je film, který si chce hrát s vaší myslí, a o to stejné se pokouší i tento parfém. Proto voní po mokré trávě, zralém ovoci a dřevě. Připomíná konec prázdnin, horký letní den, který náhle přeruší silná, ale krátká bouřka.

Když zavřete oči, můžete se vrátit do svých dětských vzpomínek a sjíždět pomyslným výtahem do stále nižších pater svého vědomí.

Blow Up, Moth & Rabbit

Film Zvětšenina (v originále Blow-Up) dokázal ztělesnit mysteriózní, znepokojivou, ale na straně druhé uvolněnou a hédonistickou atmosféru. Příběh slavného fotografa, který náhodou zachytí průběh vraždy, se odehrává v Londýně šedesátých let. Pocit rozštěpené reality, který během sledování snímku získáte, se snaží do flakonu uzavřít i stejnojmenná vůně. Ucítíte v ní jak dřevitě-živočišné akordy, tak rebarboru, konopí i kůži.

Cosmopolitan Cocktail, Demeter

Americký parfémový dům Demeter se netají tím, že vůni Cosmopolitan Cocktail stvořil pro ženy, které obdivují životní styl hrdinek seriálu Sex ve městě, ale nikdy na něj finančně nedosáhnou. Už proto, že aby si mohla spisovatelka na volné noze dopřávat pravidelně koktejly Cosmopolitan v trendy newyorských barech, musela by v průměru vydělávat pětkrát víc, než kolik vydělává zdejší etablovaný novinář.

Z dnešního pohledu je lifestyle Carrie a její party nejen nákladný, ale také neudržitelný. Přesto pokud je pro vás série nostalgickou záležitostí, přivoňte si k parfému, který tvoří citrusy, brusinková šťáva i tóny vodky.

Fleur de Chine, Tom Ford

Návrhář Tom Ford je nejen velký filmový znalec, ale také režisér, který byl za svůj snímek Single Man nominován v roce 2009 na Oscara. Nicméně, k namíchání vůně Fleur de Chine ho podnítil film čínského režiséra Wong Kar-waie Stvořeni pro lásku. Díky tónům čínské chryzantémy, jasmínového čaje a japonského cypřiše kopíruje pomalou, křehkou a půvabnou atmosféru filmu.