Nápad, který jen tak mezi řečí vznikl u slivovice se sousedy, se za poslední téměř tři roky s covidem proměnil v bezmála stopadesátimilionovou investici. Řeč je o méně známém podnikání českého manažera Radima Jančury, který vedle dopravních firem RegioJet a Student Agency skupuje horské hotely, penziony a chaty.

Už jich vlastní a provozuje osm, tím to ale nekončí, svoje portfolio horských nemovitostí hodlá Jančura rozšiřovat i nadále. Projektu Partyja, který se později zařadil pod značku RegioJet Hotels & Cottages, se totiž začalo zejména po konci pandemických restrikcí dařit.

„Projekt vznikl během covidu, kdy se firmy kompletně vypnuly a fungovaly asi na osm procent běžného obratu. Během lockdownu jsem se rozhodl, že budu dělat něco nového, a začal jsem se dívat po nemovitostech,“ vypráví český podnikatel. „Za pár týdnů už jsme nakupovali první hotely a penziony. Nejdřív jsem to bral jen jako zábavu, ale teď už jich máme osm,“ dodává.

Kromě pěti chat v posledních letech přibyly do majetku Radima Jančury i tři větší hotely, z nichž dva jsou v bezprostřední blízkosti sjezdovek v rakouských Alpách. Za dosud nejlepší investice podnikatel považuje hotel situovaný pod nejvyšší horou Rakouska Grossglockner přímo na sjezdovce v nadmořské výšce přes dva tisíce metrů či další hotel, který se nachází pod rakouským ledovcem Pitztal. „Všechny naše nemovitosti v Rakousku jsou výš než vrchol Sněžky. Ale i ostatní penziony jsou na skvělých místech, je to prostě romantické podnikání,“ komentuje Jančura.

Zatímco výběr nemovitostí se podle něj primárně odvíjí od toho, aby byly v turisticky atraktivních lokalitách, rozhodující je samozřejmě i cena. „Zjistil jsem, že mnohem levnější hotely než u nás jsou právě v Rakousku. Tady se prodejci spoléhají na odkoupení developerů, zatímco v Rakousku je zakázané horské chaty přestavovat na apartmány, takže se tam hotely prodávají za nižší ceny,“ říká Jančura.

Ačkoli bude ještě trvat, než se stopadesátimilionová investice vrátí, poptávka podle Jančury zejména po konci covidových restrikcí roste – a to jak ze strany soukromých skupin, tak třeba i mezi sportovními kluby. „Loňská zima byla ještě narušená pandemií, aktuálně už vidíme stoupající obsazenost. Teď je například v našem alpském hotelu tým Evy Samkové,“ říká Jančura, který svoje hotely zakládá na samoobslužném principu. „Lidé tam mají možnost natočit si pivo z pípy, udělat si dobré kafe, uvařit si… O hotely se vlastnoručně starám,“ popisuje.

„Beru to jako byznys s budoucností, ale zatím především jako koníček. Všimněte si, že spousta větších podnikatelů si zakládá menší byznys, který jim bude dělat radost,“ vysvětluje s tím, že aktuálně plánuje pořídit za každý další rok jednu až dvě nové nemovitosti. „K tomu ale bude potřeba také budovat síť lidí, kteří se o ně budou starat, případně síť spolehlivých firem, s nimiž budeme pravidelně spolupracovat na rekonstrukcích,“ říká.

Kromě toho Jančura v žádném případě nezanevřel ani na svoje dopravní podniky. V rámci RegioJetu například v dohledné době plánuje zařadit do stávající flotily luxusnější autobusy, které by měly ve vyšším standardu vozit cestující na mezinárodních linkách.