Před dvěma lety otevřel v nejexponovanější části Pece pod Sněžkou Grand Hotel Hradec. Luxusní ubytovací zařízení, které se stalo nejen novou dominantou horského města, ale rovněž vyhledávanou turistickou základnou. Také proto investor Tomáš Otruba plánuje, že v jeho těsné blízkosti vybuduje další hotel, tentokrát i s veřejným aquacentrem.

Připravovaný projekt s pracovním názvem Aqua hotel, který je teprve ve fázi architektonické studie, bude součástí nově chystaného náměstí U Kapličky v centru Pece. 

Návštěvníkům by měl kromě hotelových pokojů čtyřhvězdičkové kategorie a obchodní pasáže nabídnout také krytý plavecký bazén o délce 25 metrů, dětský bazén s toboganem či saunový svět, které budou přístupné širokému okolí.

Zahrnutí veřejné funkce ostatně bylo jednou z podmínek, aby město dalo zastavění téměř dvou a půl tisíce čtverečních metrů ve svažitém terénu zelenou. „Myslím, že z hlediska rozvoje obce půjde o velmi hodnotný projekt,“ komentuje plánovanou investici Tomáš Otruba.

Nový hotel, jehož návrh vytvořilo architektonické studio Qarta Architektura, realizující například rekonstrukci Domu Radost na pražském Žižkově či karlínský Fragment, by měl fungovat nezávisle na přilehlém Grand Hotelu Hradec. Oba objekty vlastněné společností Pec Resort Invest by však měla propojovat chodba, která jim umožní těžit ze vzájemné synergie.

Stavět by se podle Otruby mohlo začít nejdříve v roce 2024, až projekt získá potřebná povolení a také až se situace ve stavebnictví alespoň částečně uklidní. Momentálně se předpokládá, že by investice do vybudování hotelu s aquacentrem měla být lehce nákladnější než výstavba Grand Hotelu Hradec, která si před lety vyžádala zhruba 300 milionů korun.

Kromě toho pod sebe Pec Resort Invest, v níž rodina Tomáše Otruby drží majoritní podíl, zahrnula koncem minulého roku i wellness hotel Omnia v nedalekých Janských Lázních. 

Ubytovací zařízení na úpatí Černé hory, které bývalý provozovatel po zmírnění covidových restrikcí už znovu neotevřel, si Otruba a společníci nejprve loni v červnu pronajali. Když si následně ověřili, že jim provoz hotelu v těsné blízkosti lanovky dává ekonomicky smysl, rozhodli se uplatnit opci a nemovitost za přibližně sto milionů korun odkoupit.

Mimo jiné i proto, že vlajková loď na janskolázeňském hoteliérském rybníku je pro nynější majitele zajímavá také vedlejším pozemkem, který umožňuje kapacitní rozšíření ze současných čtyř desítek pokojů až na více než dvojnásobek.

„Součástí hotelu je bazén, multifunkční sportovní hala, ale na takové zázemí disponuje relativně malým množstvím pokojů. Přístavba dalších ubytovacích prostorů je proto logickým krokem. Kdyby tahle možnost neexistovala, těžko říct, jestli bychom do této investice vůbec šli,“ přemítá Tomáš Otruba.

Realitní část jeho investičního impéria Nordic Investors, jehož stěžejní oblast nadále představuje telekomunikační byznys sdružený pod značkou Nordic Telecom, se tak v okolí nejvyššího českého vrcholu značně rozrůstá. A nelze se divit – její dosavadní výkonnost vyvolává ve většinovém vlastníkovi prozatímní pocit spokojenosti.

„Můžeme říct, že Grand Hotel Hradec v principu splnil naše očekávání. Po dvou letech od otevření funguje dobře,“ pochvaluje si bývalý právník, jehož dovednosti v oblasti akvizic využívali elitní tuzemští byznysmeni jako třeba Petr Kellner, Karel Komárek nebo Daniel Křetínský.

Investor Tomáš Otruba

„Co ale nefunguje dobře, je okolní svět. Rok a půl nás trápil covid a s ním spojená omezení, dalšího půl roku trvá válka, která žene nahoru ceny energií, takže za celou dobu provozu jsme nezažili svět, který by byl normální,“ ohlíží se Otruba.

Brzy padesátiletý byznysmen, jenž v kopcích u Pece pod Sněžkou žije s rodinou více než dekádu, patří mezi velké milovníky hor odmala. Proto, když se mu pár let nazpět naskytla příležitost obnovit zašlou slávu chátrajícího a kdysi ikonického hotelu, k němuž se váže počátek turistického věhlasu města se šesti stovkami obyvatel, neváhal.

„Když jsem viděl, jak se starý hotel Hradec rozpadal, přišlo mi líto, aby se zboural a vyrostl místo něj běžný bytový dům. Říkal jsem si, že by na jeho místě měla opět vyrůst architektonicky pozoruhodná a moderní stavba, která bude přirozeným centrem města a symbolickým místem, podobně jako má Špindlerův Mlýn Hotel Savoy,“ přibližuje Tomáš Otruba.

Výsledkem je budova ve funkcionalistickém stylu s betonovým skeletem a vnějším pláštěm, jež kombinuje skleněné plochy, slivenecký mramor a opálený modřín. Vyprojektovalo ji studio Mimolimit, které vede architektka a designérka Barbora Škorpilová.

Výrazně se na ní podíleli také doyen českého hotelnictví Ivan Chadima, grafický designér Aleš Najbrt i Otrubova manželka Martina. S ní investor již v roce 2015 postavil na nedalekých Vlašských boudách kapli se zvonem, z níž se stal oblíbený turistický cíl.

„Možná by bylo hezčí koupit akcie hotelové společnosti v jihovýchodní Asii a jezdit si tam užívat jako akcionář. Já se ale v byznysu snažím dělat věci, k nimž mám osobní vztah, rozumím jim a jejichž směřování v případě potřeby mohu přímo ovlivnit,“ podotýká Otruba. „Zkrátka mám rád věci ve svých rukou.“