Je to ambivalentní záležitost, když vaši románoví hrdinové dostanou reálnou podobu na stříbrném plátně. Ztvárnění může být v naprostém rozporu s fantazií, kterou každé čtení doprovází. Když se ale zadaří, může snímek dokonce překonat svou literární předlohu. Loni jsme žili remakem Duny, Klanem Gucci nebo Sílou psa. V následujících měsících ale zažijeme v tomto ohledu opravdové žně.


Jane Austen: Anna Elliotová

Foto Scarabeus

V angličtině se román jmenuje Persuasion, český název prozrazuje jméno hlavní protagonistky, kterou si v netflixovském počinu zahraje Dakota Johnson. Než se nadchnete pro další kostýmní záležitost, musíme vás varovat: dílo má obsahovat „moderní twist“. Zatím můžeme jen hádat, kolik vznešenosti regentské Anglie se zachová v příběhu, kdy se neprovdaná Anna znovu setkává s kapitánem Frederickem Wentworthem, jehož žádost o ruku kdysi odmítla.


Delia Owens: Kde zpívají raci

Foto Jota

Óda na přírodu a intimní portrét opuštěné dospívající dívky ze Severní Karolíny, který se odehrává v 50. letech minulého století, se stal jedním z nejprodávanějších titulů podle žebříčku The New York Times. Práva ke zfilmování zakoupila Reese Witherspoon a její produkční společnost Hello Sunshine. V hlavních rolích uvidíme třeba Daisy Edgar-Jones, kterou znáte ze seriálu Normální lidi.


Joyce Carol Oates: Blonde

Foto HarpPeren

Co nového se dá napsat o Marilyn Monroe? Autorka výše uvedené knihy, která jí vynesla nominaci na Pulitzerovu cenu, život jedné z nejslavnějších hollywoodských osobností popsala na sedmi stech stranách. Film se připravoval přes deset let a v hlavní roli se objeví Ana de Armas.


Kristin Hannah: The Nightingale

Foto Macmillan

Vyprávění o dvou sestrách, které se během německé okupace snaží ukrývat židovské děti, vychází z pravdivého příběhu. Režii románu si vzala na starosti Mélanie Laurent, která představovala Šošanu v Tarantinových Hanebných parchantech. Do ústředních rolí pak obsadila skutečné sestry: Dakotu a Elle Fanningovy.


Erich Maria Remarque: Na západní frontě klid

Foto Ikar

S německým hercem Danielem Brühlem v hlavní roli se tato adaptace povinné gymnaziální četby natáčela loni v Česku. Letos má film vyjít na Netflixu a na rozdíl od předchozích verzí z let 1930 a 1979 bude výhradně v němčině. Na produkci se podílela také česká společnost Sirena Films.


Agatha Christie: Smrt na Nilu

Foto Kalibr

Remaku se opět zhostil na Oscara pětkrát nominovaný Kenneth Branagh, který ztělesnil Hercula Poirota už ve svém předchozím filmu – Vražda v Orient Expressu. Tentokrát mu budou sekundovat Gal Gadot, Russel Brand a obří diamant od Tiffanyho.