skip to main content

Jazzem proti koronaviru. Jan Smigmator vyměnil Lucernu za svou vlastní zahradu

Koronavirus ho nejdřív poslal do postele a pak mu vyškrtal kalendář. Jeden z nejúspěšnějších současných swingových zpěváků Jan Smigmator ale oba útoky ustál. A vymyslel ojedinělou sérii koncertů na své vlastní zahradě.

Muž, který dokázal v minulosti několikrát za sebou stoprocentně vyprodat Lucernu, teď vítá svoje posluchače na piknikových dekách na své chatě na Vyžlovce. A s úspěchem připravil program pro diváky i obživu pro sebe a muzikanty, kteří jinak patří kvůli zrušeným koncertům k nejpostiženějším profesím vůbec.

„Přišel covid a já měl najednou proškrtaný celý kalendář na tři čtvrtě roku dopředu. Měl to být náš nejnabitější rok, každý měsíc jsme měli naplánováno až 15 koncertů. Pak najednou nic a já jsem se ženou na zahradě sázel brambory,“ vzpomíná Jan Smigmator na dny, kdy byla v karanténě celá republika. Sám se přitom při návratu z New Yorku, kde studuje zpěv u slavné jazzové zpěvačky Marilyn Maye, na sklonku února koronavirem v letadle nakazil – a doma se z nákazy vyléčil.

Reklama

V karanténě začal hrát online na přání lidí, pak přidal half playback na zahradě a sousedi si k jeho muzice začali dělat party na terasách. „Lidi nám psali, že by si přáli sedět na zahradě aspoň někde v koutku a poslouchat. Tak manželku Katku, která je zároveň mojí manažerkou, napadlo pozvat je opravdu k nám na zahradu,“ popisuje Smigmator zrod nápadu, který se přetavil už do osmi koncertů.

Jak říká jejich hvězda, jen co to šlo, objeli všechny možné obchody a nakoupili piknikové deky ve slevě, po půdách sesbírali košíky a od spřátelené produkční firmy si půjčili malé pódium, které by beztak zahálelo. „A začali jsme prostě hrát. Bez reklamy, jen na oznámení na Facebooku. První koncert vidělo 40 lidí,“ vypráví Smigmator. Na čtvrtý přijela Česká televize udělat reportáž a strhla se lavina.

„Odjeli jsme zrovna na dovolenou, ale celou dobu jsme vyřizovali e-maily. Zbytek koncertů jsme vyprodali za dva dny,“ vzpomíná Smigmator. Příspěvek na jazz piknik je 590 korun a pro letošní léto zbývají ještě dva koncerty (vyprodané). Když dovolí počasí, další přibudou i na září. Poslední letní koncert odehraje dokonce s Big Bandem Felixe Slováčka, takže na vyprodané zahradě budou swingovat i ty zasazené brambory.

Smigmator, který právě s velkými orchestry hraje často, dostal na Jazz piknik na Vyžlovce do své kapely i hvězdu první velikosti: dva koncerty s ním na klávesy odehrál současný nejlepší český jazzový hudebník Ondřej Pivec. Ten hraje s kapelou Gregory Portera a deska Take Me To The Alley, kde předvedl svůj um, získala před čtyřmi roky Grammy za nejlepší vokální jazzové album.

Reklama

Společně s Pivcem natočil Smigmator i čtyři skladby pro nové album, premiéru ale neměly ani ve studiu, ani na pikniku. „Poprvé jsme si zahráli na pohřbu. V Litomyšli jsme hráli na pohřbu podnikatele a milovníka života Jiřího Macha, který si to přál,“ vypráví o prvním společném hraní s Ondřejem Pivcem Smigmator. Pivec ostatně v New Yorku, kde dlouhá léta žije, hrává na pohřbech v Harlemu a Brooklynu. Pokud neodjede na plánované turné s Gregory Porterem, možná ho letos se Smigmatorem ještě uslyšíte.

Život, jak jsme ho znali, se vrátí až příští rok.

I zbytek roku bude podle Jana Smigmatora ve znamení improvizace. „Máme do konce roku jen tři čtyři velké zakázky, nezdá se, že by se velké firmy rychle vrátily do doby před karanténou. Život, jak jsme ho znali, se vrátí podle mě až příští rok,“ odhaduje muzikant, který byl zvyklý znát touhle dobou program na zbytek roku. Teď si ho ale nanovo plánuje sám.

„Přebudujeme spodek naší chaty na nejmenší jazzový klub na světě. Vejde se tam asi dvacet lidí a budeme pokračovat v piknicích uvnitř,“ plánuje. Ostatně si tuhle přestavbu narychlo už vyzkoušel. „Před sedmým koncertem přišla průtrž mračen, a tak jsme během hodiny přestěhovali všechno dovnitř – a odehráli koncert nadvakrát, půlka lidí musela být venku a degustovala víno ve stanu,“ směje se Smigmator.

„Je to možná zvláštní, ale nejspíš teď přožívám nejnabitější a nejinspirativnější období. Covid jsem přežil a vymysleli jsme s manželkou věc, z které profituje i nejbližší okolí,“ říká. Na koncerty totiž začali jezdit lidé z celé republiky, a tak se v jinak ospalém Hotelu Praha na návsi ve Vyžlovce nestačili divit, jaký nezvyklý šrumec sem jazz a swing na víkendy zavál.

Jazz piknik se stal jedním z nejoriginálnějších nápadů, jak se vyrovnat se situací, kterou by ráda dirigovala pandemie. A Smigmator má jasno: „Jazz a swing přece neustoupí nějakému viru!“

Reklama
Reklama