Lubor Křížek žije na samotě u Sedlčan. A když nedávno nafotil svoji zahradu a snímky dal na sociální sítě, strhl vlnu nadšení. Tenhle muž, který se živí kácením stromů, totiž ukázal, že bránit se suchu jde a že to zvládne každý.

Do ruky vzal rýč, zavolal si bagristu a během chvíle si na pozemku u domu, kde žije, vytvořil jeden malý rybník. To bylo před třemi lety.

Dneska má tůní, ve kterých se zadržuje voda, už přes deset a louky, které byly ještě nedávno suché a v zemi vedly hluboké praskliny, jsou zarostlé bujnou zelení. Fotky před rybníčkovým budováním a po něm nadchly tisíce lidí, stovky z nich ho prosí o radu, jak se suchu ubránit.

„Nebojte se, zadržet vodu a udělat funkční rybník nebo tůně nestojí moc peněz,“ říká. Tady jsou jeho tipy, jak na to.

1. Běžte ven, až bude pršet. Díky tomu uvidíte, kudy teče voda. Stačí třeba udělat jednoduchou hráz nebo svod tak, aby voda, která se valí po silnici pryč, stekla do pole nebo do zahrady. Přerušte rovná koryta a strouhy, které vodu rychle odvádějí pryč.

2. Máte pozemek? Pozorujte, kde se víc drží voda a kde je vhodné místo pro tůň nebo rybník. Jestli žádný pozemek nemáte, zeptejte se v okolí, jestli někdo třeba nevyužívá zděděné pole nedaleko. Pokud chcete větší nádrž, budete potřebovat stavební povolení. U malých tůní na zahradě to jde i bez úřadů.

3. Máte pozemek i plán, kde tůň nebo nádrž udělat. Tůň nebo zasakovací mez, která zachytí vodu v případě dešťů, zpomalí ji a nechá vsáknout, můžete vykopat sami. Na rybníček si stačí zavolat bagristu. Za pár tisíc vytvoří jámu, která se postupně naplní vodou z dešťů (nebo ji můžete přivést i ze střechy domu). Jestli na to nemáte prostor, stačí na pozemku udělat malou terénní vlnu, která zadrží vodu, až bude pršet.

4. Myslete na velkou vodu. Až budete rybník stavět, udělejte pořádnou hráz a dbejte při tom na to, že může přijít stoletá voda. Přepad musí být dostatečně velký, aby zvládl případnou masu vody, která se do jezírka může dostat. Samotný sklon hráze by měl být v poměru jednoho výškového metru na dva metry šířky.

H₂O. Jak nedostatek vody promění Česko
Vydání Forbesu H₂O. Jak nedostatek vody promění Česko

5. K hotovému rybníku dejte pár kamenů, do vody hoďte několik větví – to kvůli drobným živočichům. V okolí vysejte rostliny, nebojte se, že tůň zčásti zaroste. Na kraji rybníka nebo u tůní zasaďte stromy – zpevní okraj a dno a zároveň zastíní hladinu, ze které se nebude tak rychle odpařovat voda.