Doteď jsme žili ve vodním blahobytu, jenže tahle doba ale rychle končí a Česko ohrožuje intenzivní sucho. Naštěstí se objevují lokální nápady, jak lehce a efektivně šetřit vodou a pomáhat vyprahlé krajině. Přinášejí je odborníci, firmy, dobrovolníci i česká města.

Miliony stromů navíc
Příští rok by v Česku mělo být o 10 milionů stromů víc – tedy za každého obyvatele republiky jeden. K projektu, který připravilo ministerstvo životního prostředí spolu s Nadací Partnerství a dalšími třemi desítkami organizací, se může připojit každý a zasadit vlastní strom. Proč je to potřeba? Stromy zvýší odolnost Česka proti změnám klimatu, zmírní dopady sucha a zadrží vodu v krajině. Sázet se začne už za pár měsíců.

Výzkumníci testují vegetační čistírnu
Společnost ConWe založená výzkumníky z Vysokého učení technického v Brně se snaží v Česku rozšířit moderní čističky osázené mokřadními rostlinami. Své služby nabízejí jednotlivcům i obcím. Ty by mohlo lákat, že kromě účinného čištění vody jim veřejný prostor zkrášlí mokřad doplněný rychle rostoucími topoly.

Voda pro Šumavu
Loni na podzim odstartoval v šumavském parku program, který chce během následujících sedmi let obnovit 1700 hektarů rašelinišť a mokřadů. Ty jsou pro celý ekosystém nesmírně důležité, protože v krajině zadržují vodu v období sucha. Na projekt je vyčleněno 150 milionů korun.

Paneláky se učí využívat šedou vodu
V panelovém domě v Jiříkově na Děčínsku si družstvo postavilo vlastní čističku, která umožňuje využívat znovu vodu z pračky či ze sprchování. Splachují s ní záchody a ušetří tak denně kubík vody. Teď družstvo plánuje systém rozšířit do všech svých domů.

Oázy místo pouští
Proměnit poušť v oázu? Systém, který to dokáže, teď vyvíjejí čeští vědci a představí ho na Expu 2020 v Dubaji. Jejich Solar Air Water Energy Resource (SAWER) dokáže získat vodu z pouštního vzduchu a kultivovat poušť v úrodnou půdu.

Podpora zelených střech
Brno jako první město v Česku zavádí program na podporu budování zelených střech. V první fázi chce jako příspěvky rozdat dvacet milionů. Osázené střechy nahrazují půdu zabranou budovou – zadržují vodu, která se postupně odpařuje a pomáhá ve městech vytvářet příjemnější klima. Zvlášť v letním rozpáleném městě přijde vhod.

Perličková koupel
A ještě jedna dobrá zpráva z Brna. Velký úspěch slaví se svým vynálezem brněnská firma Watersavers. Svým perlátorem dokáže provzdušnit proud vody tak, že není poznat rozdíl oproti běžným vodovodním bateriím. Přitom člověk při sprše či mytí rukou ušetří až 50 procent vody. V současné době se perlátor (který vznikl jako pokus doma na koleni) prodává do Evropy, Asie i Afriky.

#kbelikvody
Jak můžeme přispět ke zlepšení ve svém bezprostředním okolí? Letos začali dobrovolníci v rámci výzvy „Kbelík vody do přírody“ pomáhat usychající vegetaci kolem svých domovů. Princip je jednoduchý: nasbírat do nádoby vodu, která by jinak téměř čistá odtekla do kanalizace, a zalít s ní nejbližší trávník či strom. Použít je možné třeba vodu od mytí zeleniny nebo oplachování rukou.

Města přestávají sekat trávu
Normální je nesekat! V části Ostravy nechalo město místo krátce střiženého pažitu narůst luční trávníky, které seká jen dvakrát ročně. Do slezské metropole se díky tomu vrací rostliny, brouci a motýli. Opatření pomůže i lidem – zeleň města ochlazuje. Přidávají se i další města a obce po celé republice, včetně některých pražských čtvrtí.

Škoda každé kapky
Na výrobu jednoho auta spotřebovala Škoda Auto před několika lety téměř 2,5 kubíku vody. Dnes je to o 38 procent méně. Vodu začala společnost recyklovat pomocí speciálních filtrů s membránou. Díky nim se jí zpátky do výroby daří vrátit až 42 procent. Za posledních pět let se tak firmě podařilo ušetřit 9,5 milionu eur. To už je přece pořádná motivace.

Velké téma o suchu, nakládání s vodou v Česku a pohled na budoucnost nejdůležitější kapaliny světa přináší letní vydání Forbesu NEXT, které je právě v prodeji.