Petr Grün vybudoval firmu Grün Sport pro výrobu náčiní pro fitness doslova na zelené louce. Před pěti lety tragicky zemřel. Firmu po něm však převzaly jeho dvě dcery a s 25milionovým obratem dnes dělají tátovi čest.
Jednu z nejdůležitějších životních lekcí slýchala Michaela Dvořáková Grünová od svého otce Petra, když spolu jezdívali závody na kole a dostali se na hranici svých sil. „Když už jsem si fakt myslela, že chcípnu, tak se na mě táta podíval, zazubil se a řekl: Tak do toho šlápnem, ne?“
S tímhle přístupem vybudoval Petr Grün po revoluci v Horní Bříze u Plzně asi nejproslulejší českou firmu na výrobu fitness náčiní pro posilovny: Grün Sport.
Firma, která tam vyrostla od prvních činek, vyráběných na koleně v garáži, má dnes obrat 25 milionů korun a na jejích strojích se „buší“ nejen ve fitkách po celé republice, ale i v zahraničí: jsou v Německu, ve Spojených státech, v Nizozemsku, v Kataru i v Dubaji.
Nezpomalila ji ani koronavirová krize: lidé cvičit chtějí a jen letošní objednávka materiálu, z nějž se v Horní Bříze vyrábějí i mnohasetkilogramové posilovací stroje, činila 60 tun.
Jenže Petr Grün, který v Horní Bříze vybudoval firmu, na niž dnes přísahají největší svaloušové České republiky, už u letošní objednávky materiálu není.
Když se před pěti lety vracel na oblíbeném kole domů, srazil ho ve stokilometrové rychlosti v obci autem člověk, u nějž pak bylo testem prokázáno užití pervitinu. Firma s 15 zaměstnanci ztratila ze dne na den svého zakladatele a šéfa.
Ale měla ještě jeho dvě dcery. A ty měly tátovu školu: když je zle, tak do toho šlápnout.
Železný skanzen
„Před revolucí jezdil táta tady v kaolinových dolech s tatrovkou,“ vypráví Michaela Dvořáková Grünová, když s ní a její sestrou Gabrielou Bernardovou hovořím v kanceláři Grün Sportu v Horní Bříze.
Na stěně mají velkou fotografii svého otce. Veškerý chod firmy se teď sbíhá k nim. „Když přišel domů, tak šel často rovnou do garáže a tam si svařoval posilovací stroje a montoval činky.“