skip to main content

Je vám horko? Zkuste se ochladit četbou. Šest knih, které vás zavedou do mrazu a sněhu

Oklamte svůj mozek. Čtením příběhu, který se odehrává v zimním prostředí, si vybavíte pocity spojené s pobytem ve sněhu, což je v aktuálních tropech žádaná úleva.

Nesbův Sněhulák je v tomto ohledu sázkou na jistotu, ale komu by se chtěla číst detektivka ještě jednou? Níže najdete tipy na další historické romány, napínavé detektivky i mrazivé thrillery, které způsobí husí kůži.

V šedých tónech

Ruta Sepetys

Patnáctiletá vypravěčka Lina vás vezme do Litvy roku 1941, odkud ji, její matku a malého brášku sovětská tajná policie odvleče do pracovního tábora na Sibiř. Tady se všichni pokoušejí přežít spoustu dalších a ještě drsnějších příkoří, než je život v jednoduché jurtě uprostřed ledově zmrzlé krajiny. 

S večerem přichází tíseň

Marieke Lucas Rijneveld

Příběh téhle románové rodiny se sice odehrává v Nizozemsku, ale kvůli pochmurné náladě a naturalistické povaze vyprávění, jako byste se přesunuli někam hodně daleko na sever, kam slunce snad ani nedosáhne. Celé vyprávění prožijete zachumlaní v Bundě, což je také přezdívka hlavní hrdinky. Mrazivé momenty tu mají až symbolický význam a určují zásadní milníky celého děje. 

Prameny Vltavy

Petra Klabouchová

Reklama

Syrová příroda šumavské zimní krajiny je svědkem podivného zločinu, při jehož vyšetřování se rozkrývá košatý příběh, který odhaluje méně známou (částečně skutečnou) historii Šumavy. Ta je tu vylíčena jinak, než bývá zvykem – její klostermannovská krása je v kontrastu s méně půvabnou komerční stránkou i maloměstskou povahou většiny postav. Nechronologické vyprávění vám nedovolí jen bezmyšlenkovitě hltat stranu za stranou.

Cit slečny Smilly pro sníh

Peter Høeg

Oceňovaný román dánského autora z roku 1992 začíná smrtí malého grónského kluka v Kodani a vede až k tajemné expedici na odlehlý ostrov v Severním ledovém oceánu. Dozvíte se leccos o původních grónských tradicích a proniknete do komplikovaného vztahu dánské a grónské kultury. Po dočtení si můžete dát ještě film na motivy této knihy nazvaný Stopy ve sněhu.

Velká samota

Kristin Hannah

Díky tomuto příběhu zjistíte, jak se žilo na Aljašce sedmdesátých let. Právě do této divoké země se rozhodl přestěhovat celou svoji rodinu americký voják po návratu z Vietnamu v domnění, že tu snáze dokáže překonat posttraumatický syndrom. Stane se ale spíš opak, a jakkoli to v opuštěné divočině vypadá beznadějně, protože široko daleko není nikdo, kdo by mohl pomoct, právě samota dodá rodině sílu i odvahu postavit se osudu.

Sedm dní k přežití

Nathalie Bernard

Kdybyste měli chuť na thriller, který zhltnete za jedno, možná dvě odpoledne u vody, dejte si tuto napínavou knihu, která se odehrává ve srubu v hloubi mrazivých kanadských lesů. Všude je chlad a ticho, které občas naruší jen v okolí žijící vlci. A také únosce. Vyšetřovatelé nemají moc stop, a tak musí být Nita, Kanaďanka s indiánskými kořeny, rychlejší než on i mráz.