Po třech dnech používání Apple Watch si na chytré hodinky, které momentálně hýbou světem, stihnete udělat první názor. Alespoň já ho už mám. A nejlíp vám ho vysvětlím, když popíšu, jak můj den s Apple Watch vypadal – jak jsem je používal a co jsem díky nim změnil na svém chování. Mimochodem, než jsem nasadil Apple Watch, nosil jsem téměř denně mé oblíbené – a věřím, že krásné – Tudor Pelagos. K Apple Watch jsem přistupoval skepticky, i z toho důvodu, že mám rád „poctivé“ nebo možná „skutečné“ hodinky. Zároveň ale mám vášeň pro technologie a to, co pro nás dělají…


Ráno

Zvoní budík, možná ten na Apple Watch, možná ten na iPhonu. Je to jedno.

Obě zařízení se přes noc nabíjela a obě jsou stavěná tak, aby při běžném používání den vydržela. Pokud ale budete hodinky každých pět minut ukazovat všem kolemjdoucím, večera se nedožijí (respektive dožijí, ale budou zobrazovat jen čas, nic jiného), pokud je budete používat normálně, na konci dne skončíte s 20—40 % baterie. Takže každou noc je potřeba nabíjet. Z mého pohledu je to OK, pokud se můžete spolehnout, že ten den vydrží. Prostě si vybudujete návyk každý večer je nabíjet.

Záhy se přistihnete, že jste je několikrát použili jako hodinky – prostě jste na ně koukali, abyste zjistili, kolik je hodin. Možná jste změnili design displeje, aby více odpovídal vašemu stylu. Taky jste si nastavili, co chcete vedle času vidět. Možná jinou časovou zónu? Možná první schůzku v kalendáři. 

apple watch baterka done

Displej se automaticky rozzáří, když pohnete zápěstím směrem k obličeji. Funguje to dobře. Máte je třetí den a pořád vás fascinuje, jak jsou technicky kvalitně zpracované. Třeba korunka vám dokáže dát zpětnou vazbu tak, že když dojdete na konec seznamu při rotování, nedovolí vám točit se dál. Reálné propojení hardwaru a softwaru! Víte, že ocelový tah stojí kolem 16 000 Kč. Ale když si ho prohlížíte, víte, že by se za něj nemusely stydět hodinky ze Švýcarska.

Dopoledne

Celou dobou Apple Watch sledují, jak se hýbete, jaký máte tep, kolik času trávíte v sedě či zda stojíte. A taky spálené kalorie. Nenásilnou formou. Není to sportband. Jsou to hodinky.

Nainstalujete si pár nových aplikací – těch, které hodinky podporují, jsou už tisíce. Mají zpravidla základní funkce, spíše informativního charakteru. Nebo jednu specifickou funkci. Vypnout světlo, například. Nebo odpovědět na e-mail. Mimochodem Apple Watch nemají klávesnici. Reagovat můžete tak, že jim odpověď nadiktujete. Funguje to velice dobře, pokud vy mluvíte rozumně. Pokud ne, můžete zprávu poslat jako audio a druhá strana si ji poslechne jako vzkaz.

Poledne

Cestou na oběd se necháte hodinkami navigovat a podle toho, jak vám na ruce vibrují, víte, kde máte odbočit. Chtěli byste s jejich pomocí také zaplatit za jídlo, ale nejde to, ještě tu nemáme Apple Pay, tak použijete kreditku.

Alespoň že do nich můžete nahrát letenku či jízdenku na Heathrow Express a nic jiného nepotřebujete. S hodinkami na ruce přeběhnete celé letiště. No dobře, některé skenery jsou úzké, tak musíte hodinky sundat z ruky.

apple watch obchod done

Zároveň jste si uvědomili, jak rychle jste se je naučili používat. Prvních pár minut jste je zkoušeli ovládat jako iPhone. Nešlo to, tak jste změnili návyk. Není to žádná věda. Po půl hodině víte, jak na ně.

Odpoledne

Zkoušíte z nich volat. A funguje to. Je to divné, mluvit do hodinek na ruce, ale po tom jste od malička toužili. Sci-fi fantazie splněna, asi to znovu nepoužijete. Na druhou stranu začnete více pracovat se Siri. A Siri funguje opravdu skvěle. I s naším přízvukem, který bývá v zahraničí vyhodnocen jako ruský. Je to jedno, Siri vám rozumí. Poprosíte ji, ať vám vytočí číslo manželky (řeknete „call my wife“). S českými názvy jmen si už tak dobře neporadí – pokud si je tedy na iPhone dopředu nenamluvíte a nenaučíte Siri správnou výslovnost.

Odejdete z kanceláře a telefon necháte na stole. A uvědomíte si, jak jsou Apple Watch na iPhonu závislé. Většina doinstalovaných aplikací „tahá“ data z telefonu. Když telefon, tedy iPhone (s ničím jiným je nespárujete), není v dosahu, nejsou informace. To samozřejmě neplatí třeba o měření vaší sportovní aktivity.

Večer

Nastavíte si notifikace tak, aby vás neustále nerušily a aby vás hodinky informovaly jen o tom, co je pro vás opravdu důležité. Odpovídáte z hodinek na zprávy a to i přes to, že telefon máte v kapse. Stejně tak na stručné e-maily. Zjistíte, že se na displeji dá číst. Opravdu to není problém a prosté podívání se na zápěstí je jednoduché a rychlé.

Apple-Watch done

Po čase si uvědomíte ten rozdíl oproti telefonu či počítači. Zatímco na počítači máte aplikace, které mají tisíce funkcí (třeba Word), tak na telefonu máte jednoduchý poznámkovač (Poznámky). A na hodinkách budete mít aplikaci, která dělá jednu jedinou věc. Pustí skladbu, udělá fotku z iPhonu, ukáže nejlepší restauraci v okolí, spustí prezentaci nebo ukáže aktuální zpravodajství…

A v tom je právě ta síla. V té krátké, cca 5ti sekundové interakci, která je rychlejší, než cokoliv jiného. Nevyžaduje vyndání telefonu z kapsy. Benefit je právě v tom omezení možností.

Podle mě pro vás Apple Watch ve finále budou dělat jen pár úkolů. Ale budou je dělat zatraceně rychle a snadno. Nebo možná přirozeně. Jsou to prostě hodinky, kde máte tlačítka v podobě ikonek. A je na vás, jaká tlačítka na nich chcete mít a co pro vás mají udělat.

To je možná to, co Apple sleduje, ten hlavní benefit. Pár jasně daných úkolů splněných jedním dotykem displeje. Hlavním cílem není mít na ruce nástroj, který bude pípat při příchodu každé nové zprávy a neustále vás vyrušovat. Ale spíše zařízení, které vám ušetří čas tím, že jednoduché úkoly udělá rychle.

Apple Watch jsou extrémně neagresivní, pokud si je správně nastavíte. Tím chci říci, že vás mohou opravdu jen jemně upozornit na to, co je důležité. A pořád je cítíte jako hodinky. Umí zobrazovat čas. Jsou přesné. Sice to nejsou automaty a nemají za sebou 100 let historie, ale je to krásně a kvalitně zpracovaný kus technologie, který možná změní to, jak si do života podobná zařízení pustíme. Protože zápěstí už je opravdu osobní zóna.

Petr Mára o Apple Watch mluvil také na sociální síti Periscope. Tady je záznam streamu, kde hodinky testoval. 


Čtěte také:

Alternativa k Apple Watch? Chytré hodinky nabízí LG, Samsung či Pebble

Nedostupné Apple Watch? Propracovaný marketing!