skip to main content
Investice

Jedenáct milionů pro chytrý zámek. Pealock bere investici od Průši a Nation 1

Nápad na chytrý zámek Pealock dostal Marek Vala, když mu před časem v Rakousku ukradli lyže. Elektronické zařízení může chránit také další sportovní vybavení, jako jsou kola, koloběžky nebo třeba kočárky.

Zámek tvoří lehká krabička z odolných materiálů vybavená pohybovým senzorem. Ve chvíli, kdy s lyžemi někdo pohne, spustí se akustický alarm a zařízení zároveň přes Bluetooth odešle notifikaci na telefon majitele. Pokud je ve větší vzdálenosti, přepne se na GSM režim a majiteli volá.

Produkt, který od začátku cílí na globální trh, zaujal i investory – venture kapitálový fond Nation 1 a výrobce 3D tiskáren Prusa Research do projektu vloží 11 milionů korun.

Marek Vala má se svým vynálezem velké plány na expanzi do zahraničí a právě s nimi by mu měla nová investice pomoci.

„Marek nás přesvědčil svým zápalem a vizí, ale také svou minulostí v roli manažera kvality v automobilovém průmyslu,“ konstatuje Jaroslav Trojan, managing partner fondu Nation 1.

Projekt vzniká kompletně v Česku.

„Dokázal, že umí produkt dostat k zákazníkům, což vidíme na objemu předobjednávek a velkém zájmu o distribuci ze strany prodejců kol a lyží v kamenných i online obchodech,“ dodává.

K investici se přidala také společnost Prusa Research. „Jako projekt, který vzniká kompletně v Česku a zároveň cílí na celý svět, mi je Pealock sympatický už delší dobu,“ říká CEO Prusa Research Josef Průša.

Reklama

„I my jsme koneckonců začínali podobně, takže věřím, že dokážeme pomoct nejen finančně, ale i technologicky a předáváním zkušeností.“

S prvním prototypem přišel Vala a jeho tým po dvou a půl letech vývoje, sériovou výrobu spustili na začátku letošního roku.

Spolupracují přitom s několika firmami od lisovny ve Francově Lhotě přes nástrojárnu v Třinci až po výrobce samotné elektroniky s montážemi v Ostravě, kde sídlí také firma zajišťující logistiku.

Zámek je dostupný ve třech barevných provedeních a získal i prestižní mezinárodní ocenění Red Dot Award, kterému se přezdívá designérský Oscar. Porotci přitom hodnotí jak estetickou kvalitu, tak funkčnost a inovace.

První série předobjednávek zveřejněná vloni na podzim se vyprodala během několika měsíců. A skoro pryč už je i druhá várka, která má plánované doručení v dubnu.

Marek Vala přitom plánuje svůj produkt dál vylepšovat – v průběhu letošního roku například v aplikaci Pealock přibude možnost pojištění zamčeného vybavení.

„V současné době jednáme s několika pojišťovnami o tom, jak celý proces nastavit. Chceme uživatelům poskytnout možnost pojistit zamčené vybavení na pár kliknutí, ideálně i jen po dobu uzamčení – tedy klidně na pár minut,“ prozrazuje Vala.