Marek Vala od dětství závodně lyžoval a hrál tenis. Oblíbil si také hokej, ježdění na kole, plavání nebo gymnastiku. Že by ho sport živil i v dospělosti, ho ale nikdy nenapadlo. Měl dobře rozjetou kariéru v automobilovém průmyslu a neplánoval to měnit.

Pak se ale stalo něco, co ho z téhle trajektorie vykolejilo. Před třemi lety byl s kamarádem lyžovat v rakouském Kaprunu. Zašli si na oběd do restaurace, a když se vrátili ke stojanům před hospodou, Valovy nové lyže byly pryč.

„Strašně mě to naštvalo. Pak jsem si uvědomil, že mám připojištění sportovní výbavy. Tak jsem hned volal na pojišťovnu a jejich první dotaz byl, jestli jsem měl lyže zamčené. Dodnes je ve všech pojistných podmínkách, že lyže musí být v lyžárně nebo zamčeném objektu, což je ale ve velkých střediscích nereálné,“ líčí Vala.

Začal proto googlit, jak běžné jsou podobné krádeže. A došel k tomu, že jen v Rakousku zloději ročně odcizí lyže za 400 milionů korun. Zjišťoval tedy, co se proti tomu dá dělat. Ale nenašel žádné řešení, které by mu vyhovovalo.

„Objevil jsem jen jednoduché mechanické zámky. Umocnilo to ve mně myšlenku, že neexistuje žádné zabezpečení vhodné pro 21. století. A tak jsem se rozhodl vytvořit si vlastní elektronický zámek,“ říká 30letý podnikatel. Postupně na sebe nabalil tým designérů a konstruktérů a společně se pustili do vývoje. Ten trval 2,5 roku a stál řádově jednotky milionů korun.

Výsledný produkt tvoří malá lehká krabička z odolných materiálů vybavená pohybovým senzorem. Ve chvíli, kdy s lyžemi někdo pohne, spustí se akustický alarm a zařízení zároveň přes Bluetooth odešle notifikaci na telefon majitele. Pokud je ve větší vzdálenosti, přepne se automaticky na GSM režim a majiteli volá. V mobilní aplikaci se dá nastavit i časová prodleva alarmu. Pokud tedy někdo jen posune lyže ve stojanu, nemusí se alarm hned spustit.

„Při vymýšlení názvu PeaLock jsem použil slovní přesmyčku. Zkombinoval jsem anglický výraz lock – zámek a peacock – páv, kterého máme i ve znaku. O pávech se totiž říká, že jsou kvůli svému hlasitému křiku skvělí hlídači majetku,“ vysvětluje Vala.

Zámek je možné použít nejen na lyže a snowboardy, ale i na kola a elektrokola, elektrokoloběžky, kočárky nebo třeba invalidní vozíky. „Máme i zákazníky, kteří ho chtějí jako zabezpečení přilby od motorky nebo motorového člunu. Dá se použít v podstatě na cokoliv, co pro vás má hodnotu,“ uvádí Vala.

Jeho nápad získal i prestižní mezinárodní ocenění Red Dot Award, kterému se přezdívá designérský Oscar. Uspěl v kategorii Design Concept. Porotci přitom hodnotí jak estetickou kvalitu, tak funkčnost a inovace.

Letos firma také spustila kampaň na mezinárodním crowdfundingovém portálu Kickstarter, kde vybrala 38 tisíc dolarů, což je v přepočtu přes 800 tisíc korun.

Sériovou výrobu chce Vala rozjet v lednu. Až na pár komponentů plánuje celý produkt tvořit v Česku. Spolupracuje s několika firmami od lisovny ve Francově Lhotě přes nástrojárnu v Třinci až po výrobce samotné elektroniky s montážemi v Ostravě, kde sídlí také logistická firma.

„Příští rok plánujeme rozšířit náš interní tým a navázat spolupráce s maloobchody, půjčovnami i pojišťovnami. Zároveň budeme rozšiřovat náš hardwarový produkt o fintechovou část, kdy si zákazník bude moct vybavení na pár kliknutí v aplikaci rovnou i pojistit. Připravujeme pro tyhle účely flexibilní předplatné od hodinového až po roční,“ přibližuje Vala.

Už teď má firma stovky předobjednávek, které je možné provést přes její e-shop. Zámek bude fyzicky k dostání zhruba od poloviny února a v obchodech na přelomu dubna a května. Vala přitom věří, že už příští rok se mu podaří dobýt kamenné prodejny v celé Evropě a přes online prodeje i Spojené státy.