Svatebním šatům vládne šití na míru a originální design. Návrháři ovšem neřeší jen míry, jejich modely padnou i osobnosti a životním stylu nositelky. U koho najdete nejkrásnější princeznovskou romantiku, uvolněný boho styl nebo praktický minimalismus? A kde si půjčit unikátní designérský kousek?

Na šaty od návrháře potřebujete víc času než na ty z půjčovny. První setkání by se mělo uskutečnit ideálně půl roku, nejpozději tři měsíce před svatbou. Právě delší proces přípravy ale patří k jedinečnosti této volby. Pro řadu žen jsou svatebky vůbec prvními šaty šitými na míru, a postupný proces zkoušení a vzniku výjimečného modelu tak může být mimořádným zážitkem.

Na první setkání přineste inspirace, můžete si sestavit vlastní moodboard. Vždy pomůže, pokud už máte představu o pojetí a místě svatby. Zásadní také je jasně říct, kolik jste připraveni do šatů investovat. Cena se může podle náročnosti zpracování a nákladnosti materiálů pohybovat od 15 do 40 tisíc, v případě bohatě ručně vyšívaných a zdobených modelů to může být ještě víc.

Po úvodním seznámení přicházejí první kresby návrhů a posléze postupná realizace vybraného modelu. Většinou je potřeba tří až pěti zkoušek, přičemž ta poslední je v rozmezí jednoho, maximálně tří týdnů před svatbou – aby šaty mohly padnout jako ulité.

Pokud jste srdcem i duší romantička a zbožňujete krajky, třpyt a závoje, osloví vás šaty od Zuzany Kubíčkové. Designérka, která už řadu let patří ke stálicím Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, navrhuje poetické svatebky z nejjemnějších italských krajek a jedinečných couture materiálů, které zdobí třpytivé kamínky z české Preciosy. Její rafinované modely vznikají v elegantním pražském ateliéru na Vinohradech.

Svatební šaty od Zuzany Kubíčkové

Dobrodružné a podnikavé ženy činu, které jsou na svatbu schopné přiletět rogalem nebo přijet na motorce, ale také ty, které přesahují velikost 38 a nemají úplně klasicky souměrnou postavu, míří často do ateliéru LEEDA. Návrhářka Lucie Kutálková má jedinečný cit pro zachycení osobnosti a volbu těch správných materiálů a střihů pro různé postavy. Její design se vyznačuje lehkostí a elegancí. Vyzařuje zdravé sebevědomí a nezávislé myšlení. Tyhle svatebky budou jiné, výrazné a nezapomenutelné. A klidně je vynesete i později na další příležitosti.

Svatební šaty LEEDA

Klidná mysl, čistota, minimalismus a praktičnost. To jsou kvality šatů z brněnského studia About. Designérky Anna a Radka tvoří svatebky, které jsou jednoduché, a přitom neobyčejné. Jejich nevěsty září i bez velkých výstřihů a objemných sukní.

Svatební šaty About

Zapojení osobních vzpomínek a rodinných tradic do šatů je pro designéry vždy zajímavou výzvou. Ať už donesete starou krajku, nebo hedvábný šátek, dobrý designér by ho měl umět s elegancí a vtipem zapracovat do vašich šatů. Třeba designérky značky Sobje takový přístup vítají a je pro ně skvělým odrazem k inspiraci a tvorbě modelu. Jejich minimalistické svatebky ukazují, jak krásná a výjimečná může být dobře zvládnutá upcyklace.

Svatební šaty Sobje

Čím dál tím víc českých designérů nabízí vedle šití na míru také zapůjčení svých autorských modelů. Vedle ateliéru LEEDA je to například značka Petitee. Pokud máte konzervativnější vkus a hledáte zdobné boho šaty na svatbu v přírodě nebo na statku, mohly by na vás ty pravé čekat právě u Petry Pitelkové.

Svatební šaty od Férovky

Pokud ještě přesně nevíte, jestli chcete boho, romantiku, nebo minimalismus, zkuste si víc různých stylů ve Férovkách. Tahle slow fashion půjčovna myslí na etiku i ekologii a má řadu výhod. Můžete si dopřát něco extra, šaty od známého českého designéra, které byste si na jinou příležitost rozhodně nevzaly, a přitom nezatížit ani přírodu, ani svůj šatník. Modely od známých jmen české návrhářské scény pro vás budou upraveny na míru a po vrácení udělají radost dalším nevěstám.